Nedeľa, 20. máj 2018. Meniny má Bernard, zajtra Zina.

V kauze prevodu pôdy vo Veľkom Slavkove padol rozsudok: Odvolanie exnámestníka SPF zamietli

Exnámestník Slovenského pozemkového fondu Branislav Bríza
Exnámestník Slovenského pozemkového fondu Branislav Bríza
11.01.2017 14:20

BRATISLAVA - Krajský súd v Bratislave dnes potvrdil verdikt prvostupňového súdu v kauze Veľký Slavkov.


„Krajský súd v Bratislave na verejnom zasadnutí rozhodol tak, že odvolanie obžalovaného Branislava Brízu zamietol. Senát odvolacieho súdu považuje rozsudok Okresného súdu Bratislava I, ktorým obžalovanému uložil trest odňatia slobody vo výmere dva roky s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu troch rokov, za zákonný, správny a spravodlivý," uviedol hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak. Rozsudok odvolacieho súdu je právoplatný. Okresný súd Bratislava I uznal Branislava Brízu, ktorý bol v minulosti námestníkom Slovenského pozemkového fondu (SPF), vinným zo zneužitia právomoci verejného činiteľa v septembri 2015.

Prokuratúra podala na Brízu obžalobu v marci 2012. V čase jeho poverenia na riadenie a zastupovanie Slovenského pozemkového fondu od 29. marca 2007 do 10. apríla 2007 podľa obžaloby nechal vypracovať a podpísal viaceré zmluvy s reštituentmi o bezodplatnom prevode vlastníckeho práva k nehnuteľnostiam v katastrálnom území Veľký Slavkov a iných lokalitách (Vígľaš, Podkonice, Baláže).

Prokuratúra tvrdila, že pri týchto zmluvách nebol dodržaný úradný postup organizačných útvarov Slovenského pozemkového fondu pri uzatváraní zmlúv. Podľa riadneho postupu sa totiž reštituenti mali obrátiť so žiadosťou na regionálne úrady fondu. Bríza následne požiadal o vklad týchto zmlúv, pričom podľa prokuratúry pri ich vypracovaní uviedol nesprávny dátum ich vypracovania a podpisu tak, aby sa krylo s obdobím jeho poverenia na zastupovanie generálneho riaditeľa SPF. 

Okresný súd v júli 2012 konanie voči Brízovi zastavil, lebo podľa neho neboli naplnené zákonné znaky skutkovej podstaty prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Chýbala mu subjektívna stránka, teda Branislav Bríza podľa súdu nebol verejný činiteľ. Prokuratúra uspela so sťažnosťou proti tomuto verdiktu. Krajský súd v Bratislave zrušil 15. decembra 2012 rozhodnutie prvostupňového súdu. Dôvodom však bola skutočnosť, že nižší súd nerozhodoval na pojednávaní, ale od stola. Preto muselo byť vytýčené hlavné pojednávanie. 

Kauza Veľký Slavkov vyvolala vládnu krízu prvého Ficovho kabinetu, v ktorom boli so Smerom-SD aj SNS a ĽS-HZDS. Práve Mečiarova strana do fondu nominovala Branislava Brízu. O funkciu v čase kauzy prišiel minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa. Vláda odvolala správnu a dozornú radu Slovenského pozemkového fondu. Kabinet zmrazil akékoľvek nakladanie s pozemkami v správe SPF. Napokon sa menili aj pravidlá prevodov pozemkov v reštitučných prípadoch.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články