FOTO Pohľad do slovenského geta na Luníku IX: Stále živý problém, mnoho odpadu a zničený les | Topky.sk

Pondelok, 18. jún 2018. Meniny má Vratislav, zajtra Alfréd.

FOTO Pohľad do slovenského geta na Luníku IX: Stále živý problém, mnoho odpadu a zničený les

Žalostná situácia na košickom sídlisku Luník IX
Žalostná situácia na košickom sídlisku Luník IX, Zdroj: Foto: Tip čitateľa/BR
12.01.2016 00:00

KOŠICE - Neslávne známe košické geto na Luníku IX čelí škandálu. Minulý týždeň tam zomreli dve deti. Splnomocnenec pre rómske komunity Peter Pollák viní mesto, že nevyužilo všetky dostupné možnosti pri riešení nepriaznivej situácie. Primátor Košíc Richard Raši sa ale bráni, že Polláka na riziká hroziace v danej lokalite upozornil už skôr. Zdá sa, že rómska problematika sa medzi kompetentnými pohadzuje ako horúci zemiak. Prinášame vám smutný pohľad do najznámejšej slovenskej osady.


Vaše tipy

O žalostnej situáciu na košickom Luníku IX sa všeobecne vie. "Situácia je tu naozaj zlá, tu nejde len o les, o odpadky a hygienu, o túlavé psy, o deti pri rýchlostnej ceste a o systematické porušovanie zákona. Nejde o to, že iným sa neodpúšťa, ale o to, že to bude gradovať a môže to skončiť tragicky na ktorejkoľvek strane," upozorňuje čitateľ, ktorý sa do osady vybral a vyhotovil niekoľko aktuálnych obrázkov.

FOTO Pohľad do slovenského
Zdroj: Foto: Tip čitateľa/BR

FOTO Pohľad do slovenského
Zdroj: Foto: Tip čitateľa/BR

Vyrúbaný les

Na sídlisku, ale aj v novej osade Mašličkovo kúria miestni drevom, o čom svedčia vyrúbané stromy z neďalekého lesa. Všade vládne neporiadok, porozhadzované odpadky a smeti dotvárajú miestny nelichotivý kolorit.

FOTO Pohľad do slovenského
Zdroj: Foto: Tip čitateľa/BR

FOTO Pohľad do slovenského
Zdroj: Foto: Tip čitateľa/BR

FOTO Pohľad do slovenského
Zdroj: Foto: Tip čitateľa/BR

Nášmu čitateľovi sa situácia na Luníku IX nepáči, podobne ako mnohým iným. Rozhodol sa preto napísať priamo splnomocnencovi vlády SR pre rómske komunity Petrovi Pollákovi. Z úradu mu prišla odpoveď, v ktorej okrem iného stojí: "O podobných situáciách informácie máme, u nás pred nimi nezatvárame oči, ale ako úrad splnomocnenca, čisto poradný orgán vlády sú naše možnosti riešenie veľmi obmedzené - hlavne čo sa týka okamžitých riešení. Môžeme informovať ministerstvo, môžeme informovať políciu."

FOTO Pohľad do slovenského
Zdroj: Foto: Tip čitateľa/BR

FOTO Pohľad do slovenského
Zdroj: Foto: Tip čitateľa/BR

Vo svojej odpovedi poukázali na to, že v minulosti predstavili niekoľko projektov, ktoré pomáhajú riešiť situácie ako je tá, na ktorú čitateľ poukázal. "Po prvé sú to Rómske občianske hliadky, ktoré majú za úlohu brániť kriminálnej činnosti, ako je táto - a všade tam, kde boli nasadené, to aj reálne funguje. Neregistrujeme žiadosť mesta Košice o zaradenie do tohto projektu." Ako na druhý fakt poukázali na projekt rýchlo rastúcich drevín. "Rýchlo rastúce dreviny boli vysadené v blízkosti problematickej lokality a vyškolení boli ľudia, ktorí sú zodpovední za ich údržbu. Tieto dreviny mali následne kapacitu zásobovať celú lokalitu palivom, keďže je možné ich spíliť raz do roka, dlhodobo."

Aj v tomto prípade platí, že bez vetra sa ani lístok nepohne, preto musí vyjsť v oboch prípadoch iniciatíva zo strany obce. "Inak úrad splnomocnenca nemá ani legálne ako situcáiu riešiť a zasahovať do kompetencie samosprávy. Ak k nám príde žiadosť zo strany miestnej samosprávy, radi podporíme akýkoľvek dobrý nápad," stojí v oficiálnej odpovedi z úradu splnomocnenca.

FOTO Pohľad do slovenského
Zdroj: Foto: Tip čitateľa/BR

FOTO Pohľad do slovenského
Zdroj: Foto: Tip čitateľa/BR

Za posledné dni zomreli na Luníku IX dve deti

Pollák chce pomôcť pri riešení situácie poskytnutím prostriedkov z rezervy dotačnej schémy úradu splnomocnenca na zakúpenie UNIMO buniek. Vedenie mesta Košice považuje jeho slová za zavádzajúce. „Doposiaľ nie sú vylúčené ani iné príčiny úmrtí oboch detí ako boli prezentované v médiách (napr. syndróm náhleho úmrtia, alebo úmrtie maloletého dieťaťa pred vznikom požiaru), či z dôvodu zanedbania starostlivosti zo strany rodičov," stojí v stanovisku mesta. Primátor Košíc Richard Raši podotkol, že upozornil Polláka ešte v máji na riziká hroziace v lokalite. Mesto ho oslovilo, aby poslal svoj návrh vhodnej formy bývania pre rodiny, napr. formou v tzv. UNIMO buniek.

 


Galéria

Nástroje k článkuZDROJ: miš
FOTO: Tip čitateľa/BR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články