Štvrtok, 22. marec 2018. Meniny má Beňadik, zajtra Adrian.

Hrozivá budúcnosť Slovákov! Budeme pracovať takmer najdlhšie v Európe: Tabuľka, z ktorej ide strach

Ilustračné foto
Ilustračné foto
07.12.2017 14:57

BRATISLAVA - Dôchodkový vek sa bude zvyšovať. Podľa najnovších prieskumov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) sa Slovensko stane piatou krajinou s najvyšším nárastom dôchodkového veku. Aby sa mladí ľudia dostali do dôchodku pred sedemdesiatkou, mali by začať pracovať už v 20-ke.


OECD uvádza súčasný normálny dôchodkový vek v priemere 64,3 roka pre mužov a 63,7 rokov pre ženy vo všetkých skúmaných krajinách. Za predpokladu, že človek vstúpi na pracovný trh v 20-tke v roku 2016, sa však dôchodkový vek bude posúvať. 

Na Slovensku stúpne dôchodkový vek

Slovensko sa v rebríčku OECD umiestnilo na piatom mieste s najvyšším priemerným dôchodkovým vekom pre dnešných mladých ľudí. Postupne by sa v krajinách mali vyrovnávať aj rozdiely medzi mužmi a ženami. Kým dnes v niektorých krajinách predstavuje rozdiel odchodu do dôchodku podľa pohlaví okolo jedného alebo dvoch rokoch, postupne sa to bude vyrovnávať. 

Hrozivá budúcnosť Slovákov! Budeme

Podľa tabuľky by mladí ľudia, ktorí začali pracovať v 20-tke v roku 2016, mali do dôchodku odísť po roku 2060 vo veku okolo 68 rokov. Najvyšší vek a nárast by mal podľa tabuľky OECD nastať v Dánsku. Zo súčasných 65 rokov stúpne normálny dôchodkový vek na 74 rokov bez rozdielu na pohlavie. Za Dánskom nasleduje Holandsko, Taliansko, Veľká Británia a piate Slovensko. Nárast priemerného veku nastane podľa prognózy OECD a za splnenia všetkých predpokladaných podmienok celkovo v 18 krajinách z 35.

tipy a triky

Naopak na konci tabuľky sa ocitli krajiny s najnižším vekom vstupu do dôchodku. Poslednými krajinami je Luxembursko (60 rokov) a Slovinsko (60 rokov), ďalej Turecko (59 rokov pre ženy, 61 pre mužov) a Grécko (62 rokov). Najnižší normálny dôchodkový vek v súčasnosti je pre ženy 58 rokov v Turecku a 60 rokov pre mužov v Luxembursku, Slovinsku a Turecku. Nárast v týchto krajinách tak bude minimálny.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/AMaj
FOTO: thinkstock.com, OECD ilibrary Pensions at a Glance 2017

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články