Utorok16. apríl 2024, meniny má Dana, Danica, zajtra Rudolf

Nová štúdia o dôchodkoch Slovákov otvára oči: Časovaná bomba pre mladých!

Dôchodcovia na lavičke Zobraziť galériu (3)
Dôchodcovia na lavičke (Zdroj: SITA/Tomáš Benedikovič)

BRATISLAVA – Zlé správy pre mladých Slovákov. Nastavenie dôchodkového systému má v súčasnej podobe ukrýva v sebe časovanú bombu. Odhaľuje to nová štúdia o dôchodkových systémoch. Slovensko patrí medzi 20 krajín s najohrozenejším dôchodkovým systémom. Keď sa situácia nezmení, na dnešných pracujúcich nebude mať kto robiť. Čo je však horšie, nemusia sa dočkať žiadneho dôchodku.

Už pred pár mesiacmi sme upozornili, že so slovenskými dôchodkami to v budúcnosti nevyzerá dobre. A vyzerá to, že v budúcnosti to bude ešte horšie. Slovensko patrí medzi 20 krajín s najohrozenejším dôchodkovým systémom. Hoci veľká časť sledovaných krajín si oproti roku 2014 zlepšila udržateľnosť svojich dôchodkových systémov, a to najmä vďaka zavedeniu reforiem ako zvyšovanie veku odchodu do dôchodku či revízia penzijných výdavkov, obyvateľstvo starne oveľa rýchlejšie, ako sa pôvodne očakávalo.

To sú hlavné zistenia najnovšej štúdie skupiny Allianz s názvom Pension Sustainability Index (PSI) 2016, ktorá analyzuje demografický vývoj a dôchodkový systém vo vybraných 54 krajinách sveta vrátane Slovenska.

Nová štúdia o dôchodkoch
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: Allianz)

Slovensko sa v rebríčku udržateľnosti dôchodkov umiestnilo na 36. mieste. Pozitívom je, že oproti roku 2014 sa udržateľnosť dôchodkového systému o niečo zvýšila, a to najmä vďaka zvýšeniu veku odchodu do dôchodku. Podľa investičného manažéra Allianz – Slovenská d.s.s. Mira Kotova to však v žiadnom prípade nestačí. "Situácia je tak vážna, že samotné zvýšenie veku odchodu do dôchodku prvý pilier nespasí. Bude musieť klesnúť najmä štedrosť prvého piliera, čiže dôchodky sa budú musieť znížiť v porovnaní s platmi," konštatoval.

Dôchodkový systém potrebuje podľa odborníkov aj ďalšie reformy na zabezpečenie jeho väčšej stability. Kvôli odčerpávaniu peňazí z 2. piliera za účelom vykrývania deficitu verejných financií totiž môže z dlhodobého hľadiska čeliť zvýšenému riziku udržateľnosti. Oveľa lepšie dôchodkové vyhliadky ako Slovensko má susedné Česko, keď jeho dôchodkový systém skončil v rebríčku na 20. priečke, ale aj Poľsko, Maďarsko, či Rumunsko a Bulharsko. Aj v týchto krajinách je však potrebné stabilizovať dôchodkové systémy, inak hrozí, že sa v budúcnosti zvýši riziko pádu dôchodcov pod hranicu chudoby a štát by im tak musel poskytnúť sociálnu pomoc, čo by ešte viac zaťažilo verejné financie.

Nová štúdia o dôchodkoch
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: Allianz)

Pobaltské vzory

Vzorovým príkladom môžu byť pobaltské štáty, ktoré pokračujú v zavádzaní efektívnych dôchodkových reforiem, ako je zvyšovanie veku odchodu do dôchodku, ale najmä znižovanie nákladov dôchodkového systému na verejné financie. Dôchodkové systémy v Lotyšsku a Estónsku patria dokonca medzi desať najudržateľnejších na svete. Podľa Kotova je to práve vďaka nižšej štedrosti prvého piliera. "Dôchodky v týchto krajinách sú v porovnaní s priemernými mzdami o 10 % nižšie ako u nás, pritom vek odchodu do dôchodku je ešte vyšší ako u nás. Sú teda tam, kam my len smerujeme," zdôrazňuje Kotov.

Prekvapujúce je, že menej vyspelé a preľudnené krajiny ako Filipíny, Argentína, Peru alebo Čile majú udržateľnejšie dôchodkové systémy ako Slovensko a v rebríčku sú na oveľa vyšších priečkach. Populácia je v týchto krajinách prevažne mladá a očakáva sa, že to tak ostane aj v budúcnosti. Z tohto dôvodu tieto krajiny zatiaľ nepociťujú vysoký tlak na reformovanie svojich dôchodkových systémov. No aj napriek dobrému umiestneniu v rebríčku je v týchto štátoch čoraz vyšším rizikom chudoba na dôchodku. Navyše v Argentíne nie sú výdavky na dôchodky v porovnaní s HDP príliš vysoké. Očakáva sa však, že sa to v najbližších desaťročiach môže zmeniť.

Najvýraznejší prepad v rebríčku udržateľnosti dôchodkových systémov oproti roku 2014 zaznamenali Rusko a Čína. Rusko sa kvôli pretrvávajúcej ekonomickej a finančnej kríze a vysokým verejným výdavkom prepadlo o 13 pozícií nižšie, až na 27. miesto. Čína skončila na predposlednom mieste, kvôli rýchlejšiemu starnutiu obyvateľstva, a tiež väčšiemu objemu výdavkov na budúce dôchodky.

Naopak, Austrália obhájila svoje prvenstvo a má aj naďalej najudržateľnejší dôchodkový systém na svete. Svoju úlohu tu zohrávajú priaznivé demografické podmienky krajiny a dobre spravované verejné financie. V top päťke sa ďalej umiestnilo Dánsko, Švédsko, Holandsko a Nórsko.

Viac o téme: DôchodkyAllianz
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu