Piatok14. jún 2024, meniny má Vasil, zajtra Vít

V zámku vo Versailles horelo: Hasiči požiar rýchlo zlikvidovali

(Zdroj: X/@F_Desouche)

PARÍŽ - Návštevníkov a personál kráľovského zámku vo Versailles v utorok popoludní evakuovali pre požiar. V areáli zasahovali hasiči, ktorým sa požiar podarilo rýchlo dostať pod kontrolu, informovala agentúra AFP.

Na videách, ktoré sa objavili na sociálnych sieťach, bolo vidno dym valiaci sa zo strechy jednej z palácových budov, dodala spravodajská televízia BFM. Ide o časť paláca, kde prebieha rekonštrukcia, doplnil na svojom webe denník Le Figaro. Verejnosť, ktorá bola z areálu preventívne evakuovaná, sa mohla začať vracať do priestorov niečo vyše hodiny po tom, čo bol nahlásený dym. Komunikačné oddelenie Versailleského paláca informovalo, že k zraneniam ani škodám na zbierkach nedošlo.

Versailles je jedným z najväčších palácov Európy a je považovaný za vrchol zámockej architektúry v Európe. Každoročne tam zavíta viac ako sedem miliónov ľudí. Počas blížiacich sa olympijských hier sa v tomto areáli budú konať jazdecké súťaže. V roku 2019 požiar zachvátil strechu gotickej katedrály Notre-Dame v Paríži. Požiar zničil takmer celú strechu vrátane typického sanktusníka, časť vitrážových okien a nosných klenieb v chrámovej lodi. Spolu s následkami hasenia požiar čiastočne poškodil aj vnútorné vybavenie. Väčšina vzácnych artefaktov však bola skazy ušetrená.

Viac o téme: PožiarVersaillesZámok
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu