Švajčiari rozhodli: Zlaté padáky budú minulosťou! | Topky.sk

°C

Piatok, 6. december 2019. Meniny má Mikuláš, zajtra Ambróz.

Švajčiari rozhodli: Zlaté padáky budú minulosťou!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Profimedia
04.03.2013 06:35

ZÜRICH - Švajčiari v nedeľňajšom referende schválili návrh, ktorého cieľom je zakázať vysoké odmeny pre riaditeľov veľkých firiem. Zákon o stanovení záväzných stropov na odmeňovanie vedúcich pracovníkov podporilo takmer 68 percent voličov naprieč všetkými kantónmi.


Konečne výsledky ukázali, že svoje právo vyjadriť sa využilo 46 percent voličov. Rozhodli tak, že takzvané zlaté padáky pre odchádzajúcich manažérov by mali byť minulosťou. Plebiscit navrhol politik a bývalý obchodník Thomas Minder, ktorý reagoval na hnev Švajčiarov z odhalenia obrovských odmien.

Tie mali vo firmách podporovať stratégiu riskovania, ktorá takmer položila švajčiarsku banku UBS. Jeho návrh získal podporu 100-tisíc obyvateľov a stal sa tak predmetom ľudového hlasovania.

Hnev švajčiarskej verejnosti vzbudili informácie o zárobku dnes už bývalého šéfa farmaceutickej spoločnosti Novartis. Ten mal v roku 2011 zarobiť 15 miliónov švajčiarskych frankov a ako odchodné mu mala firma počas nasledujúcich šesť rokov vyplatiť odmenu 72 miliónov, v prepočte takmer 60 miliónov eur. Objavujú sa však argumenty, že obmedzenie odmien poškodí konkurencieschopnosť krajiny a odstraší talentovaných zamestnancov zo zahraničia.

Obmedzenie maximálnych odmien v bankovom sektore plánuje aj EÚ. Brusel tvrdí, že to zabráni nadmernému riskovaniu v honbe za čo najväčším ziskom, ktoré stálo na začiatku finančnej krízy.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: Profimedia

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články