NORIMBERG - Vedci objavili doposiaľ najväčšie masové pohrebisko v Európe. V nemeckom Norimbergu sa našlo najmenej 1 000 ľudí, ktorí zomreli na následky moru, ktorý zabil až 60 percent európskej populácie. Odborníci sa domnievajú, že telá boli pochované v prvej polovici 17. storočia po vypuknutí tejto choroby a že ide o národne významný objav.
Čierny mor sa šíri uhryznutím blchy, ktorá je infikovaná baktériou Yersinia pestis. Postihnutí zomierajú rýchlo. Príznakmi sú vysoké horúčky, triašky, zvracania, bolesti hlavy, delíria a hnisavé opuchy. Starosta Norimbergu Marcus König uviedol, že objav má veľký význam. „Hroby obsahujú pozostatky detí a starých ľudí, mužov a žien; mor sa nezastavil pred pohlavím, vekom ani sociálnym postavením," povedal. „Je samozrejmé, že s týmto historicky a archeologicky významným nálezom sa musí zaobchádzať citlivo a primerane,“ dodal.
Melanie Langbeinová z norimberského oddelenia pre ochranu kultúrneho dedičstva uviedla, že bolo identifikovaných osem morových jám, pričom v každej sa nachádzalo niekoľko stoviek tiel. „Títo ľudia neboli pochovaní na bežnom cintoríne, hoci v Norimbergu máme na to určené cintoríny,“ povedala Langbeinová pre CNN. „To znamená, že išlo o veľký počet mŕtvych, ktorých bolo potrebné pochovať v krátkom čase bez ohľadu na kresťanské pohrebné zvyklosti,“ upresnila. Viaceré z kostí sú fyzicky poškodené v dôsledku bombových útokov, ktoré padali v tejto oblasti počas druhej svetovej vojny. Iné sú zelené v dôsledku odpadu zo susedného mediarskeho podniku, ktorý sa na tomto mieste likvidoval, rovnako ako medené šperky, ktoré zazelenajú pokožku, informuje nemecký časopis Der Spiegel.
Niektoré telá boli pri pochovávaní v odeve alebo zabalené v látke. Vo všeobecnosti boli tesne natlačené do pohrebného priestoru – čo odrážalo vysokú úmrtnosť na túto chorobu. Hroby boli objavené počas vykopávok na poli pred výstavbou nového domova dôchodcov v Norimbergu. Hoci experti našli 500 kostier, jeden z odborníkov sa domnieva, že by ich tam mohlo byť až 2 000 alebo dokonca viac. „Nič nenasvedčovalo tomu, že by sa na tomto poli nachádzalo pohrebisko. Osobne očakávam, že ich bude 2 000 alebo dokonca viac, čo z nich robí najväčší masový hrob v Európe,“ povedal Julian Decker, ktorého spoločnosť In Terra Veritas vykonáva výkopové práce.
Morové pandémie zasiahli svet v troch vlnách – od roku 1300 do roku 1900 a zabili milióny ľudí. Prvá vlna v Európe, nazývaná čierna smrť, trvala od roku 1347 do roku 1351, v druhej vlne v roku 1500 sa objavil nový kmeň choroby a posledná vlna sa koncom 19. storočia rozšírila po celej Ázii. V Norimbergu vypukla morová epidémia približne každých 10 rokov od 14. storočia. Rádio-uhlíkové datovanie, ktoré zahŕňa meranie množstva uhlíka na určenie veku, sa použilo na datovanie jedného hrobu medzi koncom roku 1400 a začiatkom roka 1600. Odborníci však objavili záznam z roku 1634, v ktorom je podrobne opísaná morová epidémia na tomto mieste, pričom v rokoch 1632 až 1633 zabila viac ako 15 000 ľudí. Prišli k záveru, že telá pravdepodobne pochádzajú z morovej epidémie v rokoch 1632 až 1633.
Ralf Schekira, výkonný riaditeľ spoločnosti WBG Group, ktorá na novom domove dôchodcov pracuje, uviedol, že takýto významný nález nečakali. „Ako developeri si uvedomujeme význam archeológie. Takýto objav sme však neočakávali a teraz sa budeme snažiť čo najlepšie využiť situáciu. Na jednej strane to znamená, že urobíme všetko pre to, aby sme dodržali harmonogram výstavby domova dôchodcov a na druhej strane urobíme všetko pre to, aby sme zabezpečili zdokumentovanie tohto historického nálezu,“ priblížil. Ďalším krokom bude odstránenie všetkých kostier a u každej odborníci preskúmajú prítomnosť morovej baktérie Yersinia pestis.