°C

Streda, 3. marec 2021. Meniny má Bohumil, Bohumila, zajtra Kazimír.

Mexickí archeológovia objavili vyše 800 kostí: Objasnili dávnu záhadu

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
13.11.2019 12:54

MEXIKO - Paleontológovia v Mexiku objavili vyše 800 kostí najmenej štrnástich mamutov, ktorí v oblasti žili pred viac ako 14 000 rokmi. Boli vo veľkých jamách, ktoré k lovu týchto mohutných bylinožravcov vykopali pravekí ľudia. O nevídanom objave pri meste Tultepec na okraji metropoly Mexika informoval ešte minulý týždeň mexický Národný ústav pre antropológiu a históriu (INAH).


Jamy boli hlboké 1,7 metra, široké 22 metrov a vedci v nich objavili 824 mamutích kostí, vrátane ôsmich lebiek či 11 lopatiek, a pozostatky ďalších dvoch druhov, ktoré odvtedy v Amerike vymreli - tiav a koní. Divé kone v Amerike vyhynuli pred 13 000 až 11 000 rokmi a ako domestikované zvieratá sa do Nového sveta dostali až s kolonizátormi z Európy. Vek kostí sa vedcom podarilo určiť pomocou jemnej vrstvy usadenín zo sopečného popola, ktorý vyvrhla sopka Popocatépetl pri erupcii pred 14 700 rokmi. 

Mexickí archeológovia objavili vyše
Zdroj: thinkstock.com

Objav podľa národného koordinátora INAH pre archeológiu Pedra Sáncheza dokazuje, že ľudia na území dnešného Mexika lovili mamuty cielene pomocou pascí. Skupina 20 až 30 lovcov vydesila stádo pochodňami a vetvami a oddelila od neho jedinca, ktorého potom hnala do pripravených jám, opisuje loveckú techniku ​​archeológ Luis Córdoba Barradas. Nález podľa odborníkov borí doterajšiu predstavu o zvykoch stredoamerických lovcov, u ktorých sa predpokladalo, že v uvedenom období veľké cicavce zabíjali, len keď uviazli v bažine.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


ZDROJ: ČTK

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články