°C

Pondelok, 6. apríl 2020. Meniny má Irena, zajtra Zoltán.

FOTO Archeológovia vo vytržení: Objavili sme druhý New York, hotové megalopolis!

Zdroj: SITA/AP/Tsafrir Abayov
10.10.2019 12:13

HARISH - Archeologické nálezisko En Ensur nachádzajúce sa 50 km severne od Tel Avivu je od roku 2016 predmetom záujmu izraelských archeológov, ktorí tam postupne odhaľujú pozostatky starobylého mesta. Doterajší výskum priniesol úžasné výsledky, ktoré potvrdili, že ide o najväčšiu usadlosť z doby bronzovej v danej oblasti. Vedci tak znovuobjavené mesto nazvali "New Yorkom doby bronzovej".


Rozľahlá archeologická oblasť neďaleko mesta Harish bola objavená počas výstavby diaľnice. Po trojročnom výskume v oblasti izraelskí archeológovia vyhlásili, že objavili "kozmopolitné a plánované veľkomesto", ktoré datujú do mladšej doby bronzovej.

Predpokladajú, že jeho plocha pokrývala 65 hektárov a bola domovom pre asi 6000 obyvateľov. Ide tak o mesto s najväčším osídlením v mladšej dobe bronzovej v Izraeli, Sýrii i v Jordánsku. "V porovnaní s ostatnými usadlosťami z rovnakého obdobia je toto hotové megalopolis. Môžeme ho označiť ako New York doby bronzovej. Ľudia v ňom sa živili poľnohospodárstvom a obchodovaním s rôznymi regiónmi, kultúrami a kráľovstvami," uviedli členovia archeologického tímu Itai Elad, Dina Shalemová a Yitzhak. 

FOTO Archeológovia vo vytržení:
Zdroj: SITA/AP/Tsafrir Abayov

FOTO Archeológovia vo vytržení:
Zdroj: SITA/AP/Tsafrir Abayov

K takémuto vyhláseniu viedlo vedcov viacero objavov. Na nálezisku objavili neobvyklý rituálny chrám, spálené zvieracie kosti, ktoré sú dôkazom obetovania, figúrku ľudskej hlavy, fragmenty keramiky, nástroje a kamenné nádoby. Zaujímavými artefaktmi svedčiacimi o čulom obchodovaní sú aj figúrky a nástroje dovezené z Egypta.

FOTO Archeológovia vo vytržení:
Zdroj: SITA/AP/Tsafrir Abayov

Tieto objavy podľa odborníkov otvárajú priestor pre lepšie chápanie obdobia, keď sa vidiecki obyvatelia biblického územia Kanaánu začali zhromažďovať v mestskom prostredí. "Tieto prekvapujúce zistenia nám umožňujú po prvý raz definovať kultúrne charakteristiky obyvateľov tejto oblasti v staroveku," spresnili archeológovia. Dôležitosť objavu už prinútila miestne úrady, aby zmenili plán výstavby diaľnice.


Galéria


Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/gab

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články