°C

Utorok, 4. august 2020. Meniny má Dominik, Dominika, zajtra Hortenzia.

Skaza na Dunaji jednou z najhorších tragédií svojho druhu v Európe: 239 mŕtvych, aj celé rodiny

Zdroj: Youtube/aculdeviespe
10.09.2019 18:04

GALATI - Pred tridsiatimi rokmi, 10 septembra 1989, sa neďaleko rumunského mesta Galati stalo jedno z najtragickejších nešťastí povojnovej Európy. Po zrážke niekoľkých lodí na Dunaji zahynulo podľa väčšiny zdrojov 239 ľudí.


Rumunská osobná loď Mogosoaia sa v zlej viditeľnosti stretla s člnmi tlačenými remorkérom pod bulharskou vlajkou. Remorkér tlačil šesť člnov usporiadaných do dvoch radov, dĺžka konvoja dosahovala takmer dvesto metrov. Mogosoaia prevážala cestujúcich z Galati do neďalekého Grindu na druhom brehu Dunaja. Boli medzi nimi robotníci vracajúci sa z práce v lodenici, ale aj celé rodiny, ktoré v osudné nedeľné ráno smerovali k príbuzným. 

Skaza na Dunaji jednou
Zdroj: Youtube/aculdeviespe

Podľa svedkov bola poškodená loď v priebehu niekoľkých minút pod hladinou. Väčšina pasažierov nemala šancu na záchranu, lebo kvôli chladnému počasiu sa nachádzali prevažne v kabínach v podpalubí. Z cestujúcich na lodi prežilo len šestnásť osôb, väčšinou tých, ktorí boli na palube. Zachránili sa aj niektorí ľudia z podpalubia, keď ich obrovský tlak vody, ktorý rozbil všetky okná a vytrhal priskrutkované lavice, vyniesol von. 

Skaza na Dunaji jednou
Zdroj: Youtube/aculdeviespe

Mogosoaia bola neskôr vynesená z hĺbky 22 metrov a bola plná mŕtvych tiel. Za tragický incident bol odsúdený kapitán bulharského remorkéra, podľa verdiktu súdu nerešpektoval pravidlá plavby. 


Galéria


Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/np
ZDROJ: ČTK
VIDEO: Youtube/aculdeviespe

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články