°C

Utorok, 4. august 2020. Meniny má Dominik, Dominika, zajtra Hortenzia.

VIDEO Archeológovia mali objaviť starodávne biblické mesto, kde sa ukrýval kráľ Dávid

Zdroj: Youtube/ILTV ISRAEL DAILY
20.07.2019 11:01

JERUZALEM - Medzinárodný tím archeológov pracujúci na nálezisku Khirbet al-Ra'i v Izraeli vydal vyhlásenie, v ktorom tvrdí, že narazili na pozostatky starobylého biblického mesta Ziklag. Dokazovať to má najmä bohatý archeologický nález artefaktov filištínskej kultúry. Odborná verejnosť zaujala k tomuto objavu rôzne stanoviská.


Archeológovia z Izraelského úradu pre starožitnosti, Univerzity Macquarie v Sydney a Hebrejskej jeruzalemskej univerzity sú presvedčení o tom, že objavili pozostatky mesta Ziklag. Poloha tohto osídlenia je pritom v hľadáčiku odbornej verejnosti už celé desaťročia. Z tohto dôvodu ide o udalosť, ktorá priťahuje obrovský záujem. Nálezisko Khirbet al-Ra'i nachádzajúce sa medzi izraelskými mestami Kiryat Gat a Lachíš mapujú archeológovia od roku 2015.

VIDEO Archeológovia mali objaviť
Zdroj: Youtube/ILTV ISRAEL DAILY

Pod vrstvami osídlenia z 12. a 11. storočia pred n.l. našli aj stopy pochádzajúce z 10. storočia pred n.l. V nálezisku sa nachádzali desiatky kúskov keramiky, pohárov na olej a vínnych džbánov, z ktorých mnohé vykazujú charakteristické rysy filištínskej kultúry. 

VIDEO Archeológovia mali objaviť
Zdroj: Youtube/ILTV ISRAEL DAILY

Práve zmienka o tejto kultúre je spojená s Hebrejskou bibliou. Rádiokarbónové datovanie artefaktov potvrdzuje, že môžu byť zaradené do obdobia existencie mesta Ziklag. Práve tam našiel kráľ Dávid svoje útočisko po tom, ako stratil priazeň kráľa Saula, kedy sa pripojil k úhlavným nepriateľom Izraela - Filištíncom. 

VIDEO Archeológovia mali objaviť
Zdroj: Youtube/ILTV ISRAEL DAILY

Názory odborníkov na najnovší nález v Izraeli sa rôznia. "Odkazy na polohu mesta v biblických textoch hovoria o južnejšej lokalite siahajúcej k hraniciam Judei. Objavené artefakty patriace do filištínskej kultúry ešte nie sú priamym dôkazom o existencii mesta Ziklad," uviedol profesor Aren Maier z univerzity Bar-Ilan. 


Galéria


Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/gab
VIDEO: Youtube/ILTV ISRAEL DAILY

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články