Nedeľa, 4. december 2022. Meniny má Barbora, Barbara, zajtra Oto.

Indián si dal otestovať svoju DNA: Vedci ostali ohromení, takéto zistenie naozaj nečakali

Ilustračné fotoGaléria fotiek (3)
Ilustračné foto
Zdroj: Youtube/T Spoon

BLACKFEET - Darrell "Dusty" Crawford bol až donedávna neznámy muž z Montany. Výsledky testovania desiatok generácií jeho predkov však odhalili, že je nositeľom najstaršej pôvodnej DNA Indiánov, ktorí obývali dnešné územie oboch častí amerického kontinentu už pred 17 000 rokmi.


Darrell, žijúci v indiánskej rezervácii Blackfeet si na želanie svojho umierajúceho brata nechal otestovať DNA. Výsledky sú jedinečné; spoločnosť Cellular Research Institute (CRI) Genetics totiž odhalila, že ide o muža, ktorý je nositeľom najstaršej pôvodnej DNA amerických Indiánov. Vedci pri výskume vystopovali 55 jeho generácií dozadu a vyhlasujú, že výsledky sú presné na 99 percent, čo je naozaj smelé číslo, keďže zostavovanie rodokmeňov je skutočne komplikované.

Indián si dal otestovať
Galéria fotiek (3)
Zdroj: Getty Images

Až 83 percent Crawordovho DNA sa zhoduje s DNA amerických Indiánov. Zvyšok interpretuje namiešané dedičstvo 10 percent tvorí európsky pôvod, päť percent má pôvod vo východnej Ázii, dve percentá v južnej Ázii a jedno percento pochádza z Afriky. Test tiež poodhalil pôvod Darrellových predkov z kmeňa Blackfoot. Analýza potvrdila, že pochádzali z Pacifických ostrovov, odkiaľ sa vybrali do južnej časti dnešnej Ameriky a neskôr vyrazili na sever. 

Indián si dal otestovať
Galéria fotiek (3)
Zdroj: Getty Images

Vedci z (CRI) Genetics zároveň preskúmali aj mužovu mitochondriálnu DNA. Ide o genetickú zložku, ktorá je odovzdávaná z generácie na generáciu prostredníctvom matky. Z analýzy vyplynulo, že Crawfordova DNA z maminej strany je časťou mitochondriálnej DNA haplotypu B2 skupiny. Tá sa zrodila v Arizone asi pred 17 000 rokmi a ide o jednu z hlavných skupín severoamerických Indiánov. Jednotlivé skupiny sú členené podľa štyroch predkýň - Ai, Ina, Chie a Sachi. Darrell je podľa výsledkov potomkom Iny. V súčasnosti sa táto línia nachádza na oboch častiach amerického kontinentu so silným zastúpením najmä na východnom pobreží Severnej Ameriky. 

Viac o téme:


 
 

Najčítanejšie články