°C

Utorok, 29. september 2020. Meniny má Michal, Michaela, zajtra Jarolím.

Dievčatko (8) trpelo epileptickými záchvatmi: Nechutná diagnóza, zamorený mozog na FOTO

Zdroj: profimedia.sk
26.07.2018 17:56

NAÍ DILLÍ - Otrasný nález odhalilo vyšetrenie mozgu dievčatka z Indie. To trpelo už dlhší čas silnými bolesťami hlavy. Diagnóza malej pacientky bola najskôr určená chybne, no teraz je jasné, že v hlave mala parazitov. Našťastie by podľa lekárov mala byť v poriadku.


Pretrvávajúce neznesiteľné bolesti hlavy a opakované epileptické záchvaty osemročnej pacientky priviedli lekárov k záveru, že na jej mozgu sú cysty. Dievčatku okamžite nasadili liečbu steroidmi. Po ich užívaní sa jeho hmotnosť vyšplhala až na 60 kg, trpelo dýchavičnosťou a nebolo schopné samo chodiť. O polroka neskôr priviezli zúfalí rodičia svoju zúboženú dcéru do nemocnice v Gurgaone. Až tam sa zistilo, že pôvodne určená diagnóza bola nesprávna a pacientka trpí neurocysticerkózou, ktorú spôsobili larvy pásomnice taenia solium. 

Žena (35) pociťovala neznesiteľné mravčenie v nohách: Hororové odhalenie jej problémov

"Na snímke mozgu sme ich narátali približne sto," uviedol lekár Praveen Gupta. "Ochorenie vzniká vtedy, ak sa z vajíčok pásomnice v tráviacom trakte vyliahnu larvy a tie migrujú v tele a nakoniec sa usadia v mozgu. Typickými príznakmi sú bolesti hlavy, epileptické záchvaty, poruchy zraku či náhla dezorientácia," upresnil. 

Vajíčka sú tie biele kruhy
Dievčatko (8) trpelo epileptickými
Zdroj: profimedia.sk

Za všetkým bola podľa lekára v tomto prípade pravdepodobne zlá hygiena spojená s konzumáciou nedostatočne tepelne upraveného bravčového mäsa. Dôležité je však to, že napriek neskoro stanovenej diagnóze liečba zabrala a stav dievčatka sa postupne zlepšuje. "Sme šťastní, že naša dcéra je opäť v poriadku a larvy jej natrvalo nepoškodili mozog," vyjadrili sa rodičia.

Dievčatko (8) trpelo epileptickými
Zdroj: profimedia.sk

Neurocysticerkóza je pomerne časté ochorenie; podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je príčinou až 30 percent epileptických záchvatov. Vyhnúť sa jej môžeme dôkladným umývaním rúk pred prípravou jedla, pred jedlom samotným, dostatočnou tepelnou úpravou mäsa a umývaním ovocia a zeleniny.


Galéria

Vajíčka sú tie biele

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/gab

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články