°C

Streda, 2. december 2020. Meniny má Bibiana, zajtra Oldrich.

FOTO Takto sa zmenila Aljaška za sto rokov: Pozrite sa, ako sa pod ľadovce podpísala klíma

Národný park Glacier Bay
Národný park Glacier Bay
Zdroj: Foto: Profimedia.sk
12.03.2015 05:00

GLACIER BAY - Ponúkame pohľad na aljašskú krajinu, ako vyzerala približne pred sto rokmi a ako je to teraz. Autentické snímky fotografované z rovnakých miest, no s odstupom niekoľko desiatok rokov dokonale dokazujú vplyv klimatických zmien.


V súčasnosti žijeme v medziľadovom období, ktoré sa vyznačuje relatívnym teplom. Bude trvať niekoľko tisíc rokov. Interglaciál alebo medziľadové obdobie, ktoré začalo pred medzi 10.000 a 15.000 rokmi, je teplejšie obdobie medzi dvoma ľadovými dobami.

Ľadovce z poslednej glaciály sa neustále topia a miznú. Ide o aktívny proces, ktorý sa urýchlil po roku 1850, prevažne v dôsledku ľudskej činnosti.

Fotografia vznikla dňa 10. júna 1899 v Národnom parku Glacier Bay, hrúbka ľadu je približne 60 metrov
FOTO Takto sa zmenila
Zdroj: Foto: Profimedia.sk

Fotografia vznikla dňa 6.9.2003 z rovnakého miesta. Ľadovec ustúpil asi 3 km, na ľavej strane je badať fjord. Stráň v popredí je pokrytá hustou vegetáciou, vrátane ihličnanov a listnatých stromov.
FOTO Takto sa zmenila
Zdroj: Foto: Profimedia.sk

Historické fotografie ľadovcov, v porovnaní s fotografiami urobenými nedávno, ukazujú dramatické zmeny v krajine. Ľadovce ustúpili, vegetácia sa rozrástla.

Fotografia vznikla 13. augusta 1941 na dolnom toku Muir ľadovca. Hrúbka ľadu je viac ako 0,7 km.
FOTO Takto sa zmenila
Zdroj: Foto: Profimedia.sk

Fotografia z rovnakého miesta z 31. augusta 2004. Muir ľadovec ustúpil zo zorného poľa a je umiestnený viac ako 7 km na severozápad. Riggs ľadovec ustúpil až o 0,6 km.
FOTO Takto sa zmenila
Zdroj: Foto: Profimedia.sk


Galéria

Národný park Glacier Bay Fotografia vznikla dňa 10. Fotografia vznikla dňa 6.9.2003, Fotografia vznikla 13. augusta Fotografia z rovnakého miesta

Nástroje k článkuZDROJ: miš
FOTO: Profimedia.sk

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články