Sobota, 23. október 2021. Meniny má Alojzia, zajtra Kvetoslava.

Alarmujúce VIDEO za pár dní videlo sto miliónov ľudí: Donúti vás zamyslieť sa nad ľudstvom!

Film Pod kupolou vyvolal celonárodnú diskusiu o hrozbe znečistenia
Film Pod kupolou vyvolal celonárodnú diskusiu o hrozbe znečistenia
Zdroj: YouTube
04.03.2015 14:00

PEKING - Už viac ako sto miliónov zhliadnutí na čínskom serveri Youku má len za pár dní nové video o ťažko znečistenom ovzduší v Číne. Snímka, ktorého autorkou je novinárka Čchaj Ťing, sa stala fenoménom, ktorý už čínski politici nemôžu len tak ignorovať, píšu svetové médiá. Prekvapujúci je vraj už samotný fakt, že video vyzývajúce Číňanov k záchrane životného prostredia úrady necenzurovali.


Snímka trvajúca hodinu a trištvrte, pojednáva o tom, ako vzniká smog a aké sú jeho dôsledky na zdravie ľudí žijúcich v čínskych mestách. Zverejnený bol v sobotu a v krajine, kde sa o ekologických otázkach verejne prakticky vôbec nediskutuje, takmer okamžite vzbudil celonárodnú debatu. Čínsky minister životného prostredia, ktorý sa úradu ujal až v piatok, už prisľúbil, že sa znečistením - "bezprecedentnom v ľudskej histórii" - bude vážne zaoberať.

Hustý smog v Pekingu
Zdroj: SITA

Hoci médiá kontrolované štátom venovali filmu špeciálnu webovú stránku a zverejnili dlhý rozhovor s autorkou, boli zaznamenané pokusy štátnych úradov minimalizovať zmienky o filme v médiách. Podľa jedného z novinárov denníka China Daily, ktorého citoval britský denník The Independent, snímka ukázala, že sa Čína nachádza v kritickom bode. Novinár tvrdí, že sa Západ bojí poukázať na čínske ekologické problémy, aby nespomalil hospodársky rast v krajine. Ekonomický rozvoj v Číne nastal podľa neho čiastočne práve na úkor čistého vzduchu a zdravého životného prostredia. Číňania sa ale začínajú obávať, že prosperita bude k ničomu, keď sa v mestách nebude dať žiť.

Hustý smog v Pekingu
Zdroj: SITA

Snímka Pod kupolou, ktorého názov odkazuje na knihu Stephena Kinga a americký seriál, bola umiestnená najprv na čínskom serveri Youku a potom na YouTube, kde dobrovoľníci postupne pridávajú anglické titulky. Režisérku Ťing vraj k nakrúteniu filmu inšpirovalo narodenie dcéry, ktorá prišla na svet s nezhubným nádorom vyvolaným možno práve znečisteným vzduchom. Vznik filmu niekdajšia televízna moderátorka dokonca sama financovala.

Čínske ovzdušie patrí k najviac znečisteným na svete. Je to dané predovšetkým používaním nekvalitných palív. Najhoršia je situácia na priemyselnom severe krajiny. Starosta ťažko znečisteného Pekingu dokonca nedávno vyhlásil mesto za "neobývateľné".


Galéria

Zábery z filmu Pod Hustý smog v Pekingu Hustý smog v Pekingu

Nástroje k článkuZDROJ: ČTK, np
FOTO: YouTube, archív;
VIDEO: YouTube

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články