°C

Streda, 20. január 2021. Meniny má Dalibor, Sebastián, zajtra Vincent.

Odhalenie o nacistoch: Pozrite, akou biologickou zbraňou chceli zabíjať!

Heinrich Himmler
Heinrich Himmler
Zdroj: news.nationalpost.com
15.02.2014 22:09

DACHAU - Nacistický režim na konci druhej svetovej vojny skúmal možnosť použiť maláriou infikované komáre ako biologickú zbraň. Vyplýva to z dokumentov z koncentračného tábora Dachau, o ktorých v odbornom magazíne Endeavour informoval nemecký biológ Klaus Reinhardt. Výskumný inštitút v Dachau sa podľa neho v roku 1944 zaoberal problémom, ako udržať infikovaný hmyz dostatočne dlho nažive, aby ho bolo možné dopraviť na územie nepriateľa a tam vypustiť.


Oficiálne toto nacistické laboratórium, založené v roku 1942 šéfom SS Heinrichom Himmlerom, hľadalo prostriedky proti chorobám prenášaným všami a hmyzom. Medzi nemeckými vojakmi aj obyvateľmi koncentračných táborov bol totiž značne rozšírený týfus a ďalšie choroby. Záznamy vedúceho inštitútu Eduarda Maya však nepripúšťajú iný záver, než že sa tam pracovalo aj na zbrani proti nepriateľovi, tvrdí Reinhardt.

Vedec z univerzity v Tübingene ako prvý prebádal výskumné protokoly entomologického inštitútu v Dachau a poznámky jeho vedúceho Maya. Pracovníci ústavu podľa nich v roku 1944 skúmali rôzne druhy komárov a hľadali ten, ktorý by bol najvhodnejší k nasadeniu ako vojnová zbraň.

Maláriou infikované komáre nacisti v Dachau podľa dokumentov pestovali vo veľkom. "Samičky dostávajú každú druhú noc králika, aby mohli cicať krv," napísal jeden z vtedajších pracovníkov laboratória v liste priateľovi. Lekár Claus Schilling, odsúdený na trest smrti v povojnovom procese s osadenstvom tábora v Dachau, robil experimenty s maláriou aj na väzňoch tohto neslávne známeho nacistického zariadenia.

Kľúčovou otázkou výskumu podľa Reinhardta bolo, či bodavý hmyz bude schopný prežiť tak dlho bez potravy, aby ho bolo možné prepraviť z chovnej stanice na miesto určenia. Mayovi a jeho tímu sa ho nakoniec údajne nájsť podarilo.

"Transport z chovnej stanice na miesto vysadenia je možný. Pre praktické prevedenie by sa mal nasadiť anofeles štvorškvrnný," odporučil vedúci výskumu, z ktorého formulácie Reinhardt usudzuje, že vedcom v Dachau išlo o vývoj ofenzívnej zbrane.

Odborníci si doteraz neboli istí, či nacisti počas druhej svetovej vojny plánovali použiť biologický arzenál. Reinhardt tvrdí, že jeho poznatky umožňujú túto diskusiu otvoriť nanovo.


Nástroje k článkuZDROJ: ČTK, np
FOTO: news.nationalpost.com

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články