°C

Nedeľa, 29. november 2020. Meniny má Vratko, zajtra Ondrej, Andrej.

Legendárny Gándhí bol posadnutý sexom, tvrdí historik

Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí
Zdroj: SITA
13.04.2010 07:55

DILLÍ - Mahátma Gándhí bol muž trýznený sexom a túžbou po ženách. Dokazuje to britský historik Jad Adams. Vo svojej novej knihe opisuje podrobnosti Indovej maniakálnej posadnutosti sexuálnym životom.


O jednom z najväčších politických a duchovných vodcov Indie a indického hnutia za nezávislosť a jeho sexuálnom živote vydal knihu Gandhi: Naked Ambition (Gándhí: Nahé ambície), informovala agentúra ANSA. Nejde o novinku, Gándhího sexuálny život bol už predmetom viacerých štúdií a témou škandálu v posledných rokoch jeho života, pripomenula agentúra ANSA.

Po prvýkrát sa však táto kontroverzná stránka života "polonahého fakíra", ako ho pohŕdavo charakterizoval Winston Churchill, analyzuje v kontexte jeho celého života; od skorého sobáša v 13 rokoch so štrnásťročnou Kasturbou, až po jeho posledné chvíle, kedy ho podopierali dve dievčatá, ktoré sám označoval za „barle mojej staroby“.

Kniha odhaľuje prekvapivú a neznámu tvár Mahátma Gándhího (1869-1948), ktorá ide za rámec jeho obvyklej podoby ako ochrancu práv utláčaných a slabých. V jeho autobiografických dielach sa neustále objavuje téma čistoty a ťažkostí s potlačením sexuálneho inštinktu pomocou prísnej vegetariánskej diéty na báze surovej zeleniny a sušeného ovocia.

Kniha okrem iného pripomína, ako šestnásťročný Gándhí odišiel od lôžka ťažko chorého otca, aby uspokojil "neodkladnú sexuálnu potrebu" s manželkou. Keď sa vrátil, našiel otca mŕtveho.Táto epizóda ho trápila po celý život, napísal indický list Mail Today, ktorý vydal recenziu knihy. V roku 1906, keď bol v južnej Afrike, sa rozhodol urobiť sľub čistoty, ale mnoho rokov robil svoje "experimenty", keď napríklad nútil dievčatá a chlapcov, aby sa sprchovali spoločne, aby ich tak vraj uviedol do pokušenia, a potom ich osobne trestal, ak ustúpili "volaniu prírody".

Po návrate do Indie, do svojho nového domu v štáte Gudžarát, začal ešte asketickejší život a vyhlasoval, že sexuálne vzťahy sú povolené len na plodenie detí. V roku 1936, keď sa jeho zdravie stalo krehkým z dôvodu pôstu a odriekania, "adoptoval" dve dievčatá Abhu a Sušílu, ktoré boli s ním vo dne, v noci. Sám sa priznal k tomu, že vstupoval do kúpeľa, kde sa umývala Sušíla, ale že mal oči zatvorené. Je čudné, že manželka Kasturba poznala divné zvyky svojho manžela a schvaľovala ich, napísal Mail Today.

Po smrti manželky v roku 1944 sa jeho testy sebakontroly stali ešte radikálnejším. Dokonca žiadal svoju dospievajúcu neter Manu, aby s ním spala nahá. "Musíme našu čistotu podrobiť skúške," napísal jej v liste. A tak to robil s ňou a s ďalším dievčaťom Abhou až do posledných dní svojho života.

Britský historik Jad Adams je známy štúdiom sexuálneho života slávnych osobností, medzi inými spisovateľa Rudyarda Kiplinga, ktorý bol považovaný za nepriateľa žien.


Nástroje k článkuZDROJ: ČTK
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články