Štvrtok7. december 2023, meniny má Ambróz, zajtra Marína

Stoltenberg chce dokončiť ratifikačný proces: Je načase, aby Švédsko vstúpilo do NATO

Jens Stoltenberg
Jens Stoltenberg (Zdroj: SITA/AP Photo/Olivier Matthys)

ŠTOKHOLM - Švédsko urobilo všetko potrebné na vstup do Severoatlantickej aliancie a je načase, aby sa stalo jej plnoprávnym členom. V pondelkovom rozhovore pre švédsky denník Aftonbladet to povedal generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Informovala o tom agentúra AP.

"Povedal som, že nastal čas, aby sa zavŕšil ratifikačný proces pre Švédsko," vyhlásil Stoltenberg. Švédsko a Fínsko sa vlani v máji rozhodli v reakcii na ruský vojenský vpád na Ukrajinu požiadať o členstvo v Aliancii. Ich prijatie si vyžaduje jednomyseľný súhlas súčasných členov, avšak Turecko vstup týchto dvoch severských krajín nateraz blokuje s tým, že mu odmietajú vydať údajných teroristov.

Turecko a Maďarsko neratifikovali vstup Švédska a Fínska do NATO

Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu v decembri vyhlásil, že Švédsko ešte nie je ani na "polceste" k splneniu svojich prísľubov, ktoré dalo Ankare. Švédsky súd krátko predtým rozhodol proti vydaniu novinára Bülenta Keneša stíhaného v Turecku za údajnú účasť v nevydarenom pokuse o štátny prevrat v roku 2016. Okrem Turecka zatiaľ neratifikovalo vstup Fínska a Švédska do NATO ani Maďarsko.

Viac o téme: NATOŠvédskoJens Stoltenberg
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu