Sobota, 4. február 2023. Meniny má Veronika, zajtra Agáta.

Na Jáve vybuchla sopka, chrlí horúci popol: Úrady vyhlásili najvyšší stupeň pohotovosti, varujú pred cunami

Výbuch sopky Semeru na indonézskom ostrove JávaGaléria fotiek (1)
Výbuch sopky Semeru na indonézskom ostrove Jáva
Zdroj: SITA/AP Photo

JAKARTA – Sopka Semeru na indonézskom ostrove Jáva v nedeľu vybuchla a vychrlila oblaky horúceho popola. Úrady vyhlásili najvyšší stupeň pohotovosti a nariadili evakuáciu okolitých dedín. Informuje o tom agentúra AFP.


archívne video

Po erupcii dosiaľ nehlásili žiadne obete ani zranenia, indonézsky úrad vulkanológie však varoval obyvateľov, aby sa nepohybovali vo vzdialenosti ôsmich kilometrov od krátera. Semeru sa nachádza na východe ostrova Jáva približne 800 kilometrov od indonézskej metropoly Jakarta. Je to najvyššia hora na tomto hlavnom ostrove krajiny. Japonské úrady vydali varovali pred vlnami cunami, ktoré by mohli dosiahnuť ostrovy Mijako a Jaejama v prefektúre Okinawa, informovala agentúra Kjódó.

Vybuchla naposledy pred rokom

Sopka Semeru naposledy vybuchla pred rokom. O život vtedy prišlo najmenej 51 ľudí. Pri erupcii pokryli bahno a popol celé ulice a početné domy, útočisko muselo vyhľadať takmer 10 000 ľudí. Indonézia sa nachádza v oblasti tzv. Ohnivého kruhu, kde sa stretávajú tektonické platne, čo spôsobuje vysokú sopečnú a seizmickú aktivitu. V súostrovnej krajine juhovýchodnej Ázie sa nachádza takmer 130 aktívnych sopiek.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články