Pondelok, 28. november 2022. Meniny má Henrieta, zajtra Vratko.

Lavrov tvrdí, že Rusofóbia na Západe nadobudla groteskné rozmery: Kuleba reagoval na vyhlásenie o jadrových zbraniach

Sergej Lavrov Galéria fotiek (3)
Sergej Lavrov
Zdroj: SITA/Russian Foreign Ministry Press Service via AP

NEW YORK - Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov skritizoval krajiny Západu v súvislosti s vojnou na Ukrajine a vyhlásil, že Spojené štáty sa so svojimi spojencami snažia Rusko "zničiť". Uviedol to v sobotu na zasadnutí Valného zhromaždenia OSN v New Yorku. TASR správu prevzala z agentúry AFP.


"Rusofóbia na Západe je bezprecedentná a nadobudla až groteskné rozmery," vyhlásil Lavrov. Dodal, že západné krajiny "sa neštítia otvorene deklarovať svoj úmysel nielen vojensky poraziť Rusko, ale ho aj zničiť a rozdrobiť". Podľa šéfa ruského rezortu diplomacie sa Spojené štáty od víťazstva v studenej vojne "považujú za Božieho vyslanca na Zemi – nemajú žiadne povinnosti, len posvätné právo beztrestne konať, ako sa im zachce".

Lavrov v rámci svojho prejavu tiež obhajoval referendá o pripojení k Rusku v ukrajinských oblastiach okupovaných ruskými silami, pričom uviedol, že ich obyvatelia si len nárokujú na územia, "na ktorých ich predkovia žili celé stáročia".

Sergej Lavrov
Galéria fotiek (3)
Sergej Lavrov
Zdroj: SITA/AP Photo/Alexander Zemlianichenko, File

Referendá začali v piatok  v samozvaných republikách Doneckej a Luhanskej a v okupovaných častiach Chersonskej oblasti na juhu a Záporožskej oblasti na juhovýchode Ukrajiny. Hlasovanie bude prebiehať päť dní až do utorka 27. septembra. Ukrajina, západní lídri a Organizácia Spojených národov odsúdili prebiehajúce referendá a označili ich za nelegitímnu predzvesť nelegálnej anexie. Na referendách nie sú totiž prítomní žiadni nezávislí pozorovatelia a väčšina predvojnovej populácie dané oblasti pre prebiehajúce boje už opustila.

Takéto vyhlásenia sú neprijateľné! Odkazuje Kuleba

Vyhlásenia Kremľa o možnom použití jadrových zbraní sú absolútne neprijateľné a Kyjev sa im nepodvolí, vyhlásil dnes skoro ráno ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba. Ruský prezident Vladimir Putin a ďalší predstavitelia, vrátane šéfa ruskej diplomacie Sergeja Lavrova, spomenuli jadrové zbrane ako možnosť v krajnom prípade. "Putinove a Lavrovove nezodpovedné vyhlásenia o možnom použití jadrových zbraní sú absolútne neprijateľné," napísal Kuleba na twitteri. "Ukrajina sa nevzdá. Vyzývame všetky jadrové mocnosti, aby sa teraz ozvali a dali Rusku jasne najavo, že takáto rétorika ohrozuje svet a nebude tolerovaná," dodal.

Lavrov v sobotňajšom prejave pred Valným zhromaždením OSN uviedol, že regióny, kde sa teraz pod dohľadom Moskvy konajú organizované hlasovania v okupovaných častiach Ukrajiny o pripojení k Rusku, budú pod "plnou ochranou" Ruska. Ukrajina a jej západní spojenci sa obávajú, že Rusko by mohlo pomocou referend a následnej anexe územia ďalej vystupňovať konflikt a dokonca použiť jadrové zbrane. Lavrov sa v New Yorku pokúsil ospravedlniť ruskú inváziu do susednej krajiny a zopakoval tvrdenia Moskvy, že zvolená vláda v Kyjeve bola nastolená nelegitímne, je plná neonacistov a utláča ruskojazyčné obyvateľstvo na východe krajiny.

Ukrajinský minister zahraničných vecí
Galéria fotiek (3)
Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba
Zdroj: SITA/Valentyn Ogirenko/ Pool Photo via AP

Na otázku, či by Rusko malo dôvod použiť jadrové zbrane na obranu anektovaných oblastí Ukrajiny, Lavrov odpovedal, že ruské územie, vrátane územia "v budúcnosti ďalej zakotveného" v ruskej ústave, "je pod plnou ochranou štátu". Tieto komentáre prišli po štvrtkovom varovaní bývalého ruského prezidenta a terajšieho podpredsedu ruskej bezpečnostnej rady Dmitrija Medvedeva, že všetky zbrane v arzenáli Moskvy, vrátane strategických jadrových zbraní, môžu byť použité na obranu území pripojených k Rusku. Putin v stredu obvinil západné štáty z jadrového vydierania a pohrozil zodpovedajúcou ruskou reakciou.

Archívne video: Udalosti ukazujú, že jediným východiskom pre ruských vojakov je vzdať sa ukrajinským silám, tvrdí ukrajinský prezident Zelenskyj

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články