Streda, 28. september 2022. Meniny má Václav, zajtra Michal, Michael, Michaela.

V Británii odstupujú dvaja ministri: Dôvodom je nesúhlas s vládou Johnsona

Britský minister zdravotníctva Sajid Javid a minister financií Rishi Sunak odstupujú zo svojich funkcií pre nesúhlas s vládou premiéra Borisa JohnsonaGaléria fotiek (1)
Britský minister zdravotníctva Sajid Javid a minister financií Rishi Sunak odstupujú zo svojich funkcií pre nesúhlas s vládou premiéra Borisa Johnsona
Zdroj: SITA/Toby Melville/PA via AP

LONDÝN - Britský minister zdravotníctva Sajid Javid a minister financií Rishi Sunak v utorok oznámili, že odstupujú zo svojich funkcií pre nesúhlas s vládou premiéra Borisa Johnsona, ktorého pozíciu v poslednom období oslabila séria škandálov. Informuje o tom stanica BBC.


Javid na Twitteri oznámil, že sa svojej pozície vo vláde vzdáva, pretože už v jej vykonávaní nemôže pokračovať "s čistým svedomím" a stratil vieru v Borisa Johnsona, uvádza stanica Sky News. "Bolo pre mňa obrovským privilégiom zastávať tento post," oznámil Javid, ktorý zároveň informoval, že svoju demisiu už predložil Johnsonovi.

Sunak na margo svojej rezignácie v liste zverejnenom na Twitteri krátko po oznámení Javida uvádza: "Verejnosť právom očakáva, že vláda bude vedená riadne, kompetentne a seriózne. Pripúšťam, že toto môže byť moja posledná ministerská funkcia, verím však, že za tieto štandardy sa oplatí bojovať, a to je dôvod, že odstupujem."

Johnson vymenoval nových ministrov financií, zdravotníctva a školstva 

Britský premiér Boris Johnson v utorok neskoro večer vymenoval za nového ministra financií doterajšieho šéfa rezortu školstva Nadhima Zahawiho. Ministerstvo zdravotníctva bude odteraz viesť Steve Barclay. Uvoľnený post v rezorte školstva Johnson zveril Michelle Donelanovej. Informovala o tom agentúra AFP.

Vláda je pod rastúcim tlakom

Johnsonova vláda je v súčasnosti pod rastúcim tlakom z dôvodu rastúcich cien energie a potravín. Britský premiér takisto čelí rozsiahlej kritike za účasť na večierkoch na Downing Street v rokoch 2020 a 2021, ktoré sa konali v čase koronavírusovej pandémie a lockdownov a podľa záverov vyšetrovania neboli v súlade s vtedajším protipandemickými opatreniami. Johnson dostal tiež pokutu pre oslavu svojich 56. narodenín, ktorá sa uskutočnila 19. júna 2020. Prevzal síce plnú zodpovednosť za tieto oslavy, odstúpiť zo svojho postu však odmietol.

Jeho vláda čelí v posledných dňoch aj ďalšiemu škandálu okolo  Christophera Pinchera, zástupcu tzv. vládneho whipa v parlamente, ktorý v opitosti obchytkával dvoch mužov v súkromnom klube pre členov Konzervatívnej strany v Londýne. Johnson v utorok priznal, že urobil chybu, keď Pinchera vo februári dosadil do tejto vplyvnej funkcie, uvádza Sky News.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články