Piatok, 7. október 2022. Meniny má Eliška, Elisa, zajtra Brigita.

Epsteinova priateľka pôjde na 20 rokov do väzenia, rozhodol súd

Ghislaine MaxwellováGaléria fotiek (2)
Ghislaine Maxwellová
Zdroj: SITA/Chris Ison/PA via AP, File

NEW YORK - Na 20 rokov väzenia odsúdil v utorok americký súd Ghislaine Maxwellovú, bývalú priateľku zosnulého amerického finančníka Jeffreyho Epsteina. Utorkový verdikt bol vyvrcholením procesu, v rámci ktorého Maxwellová čelila obvineniam z napomáhania Epsteinovi pri zabezpečovaní maloletých dievčat bohatým klientom, aby ich tí následne pohlavne zneužívali. Informovala o tom agentúra AP.


Maxwellová okrem toho bude musieť zaplatiť pokutu vo výške 750.000 dolárov. Podľa sudkyne Alison J. Nathanovej bolo v tomto prípade potrebné uložiť výrazný trest a vyslať tak jasný signál, že podobné zločiny budú potrestané.

K uvedeným zločinom došlo podľa súdu v čase, keď sa Epstein a Maxwellová stretávali s ľuďmi ako bývalý americký prezident Bill Clinton, podnikateľ a neskôr prezident Donald Trump či britský princ Andrew. Epstein po zadržaní pred troma rokmi spáchal vo väzbe samovraždu, Maxwellová vinu popierala.

Epsteinova priateľka pôjde na
Galéria fotiek (2)
Zdroj: SITA/AP/New York State Sex Offender Registry

Prokuratúra žiadala pre 60-ročnú Maxwellovú trest odňatia slobody v trvaní 30 až 55 rokov. Obhajoba, naopak, požadovala najviac päťročný trest s argumentom, že Maxwellová by nemala pykať za zločiny medzičasom zosnulého Epsteina. Ten údajne sám pohlavne zneužil stovky dievčat.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články