Streda, 6. júl 2022. Meniny má Patrik, Patrícia, zajtra Oliver.

Bývalá dlhoročná nemecká kancelárka Merkelová odmietla pracovnú ponuku z OSN

bývalá dlhoročná nemecká kancelárka Angela MerkelováGaléria fotiek (1)
bývalá dlhoročná nemecká kancelárka Angela Merkelová
Zdroj: SITA/Olivier Hoslet, Pool Photo via AP

BERLÍN - Bývalá dlhoročná nemecká kancelárka Angela Merkelová odmietla ponuku generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, aby sa stala predsedníčkou poradného orgánu OSN pre globálne verejné statky. Pre agentúru DPA to v stredu potvrdila Merkelovej kancelária.


Uviedla, že Merkelová minulý týždeň o tejto ponuke telefonicky hovorila s generálnym tajomníkom OSN, poďakovala sa a oznámila mu, že ju neprijme. Zdroje z OSN predtým uviedli, že Guterres navrhol Merkelovej, aby viedla poradný orgán, na čele ktorého stoja spravidla niekdajší prezidenti či šéfovia vlád.

Merkelová skončila svoje pôsobenie v aktívnej politike vlani 8. decembra

Merkelová (67) odišla z úradu kancelárky Nemecka vlani v decembri; jej miesto zaujal sociálny demokrat Olaf Scholz, ktorý prevzal kormidlo na čele trojkoalície so Zelenými a probiznisovými liberálmi zo Slobodnej demokratickej stranoy (FDP). Merkelovej dlhoročná spolupracovníčka Beate Baumannová v decembri prezradila, že sa pracuje na Merkelovej politických memoároch, čo je projekt, ktorý bude trvať dva až tri roky.

Guterres adresoval spomínanú ponuku priamo Merkelovej formou listu, uvádzajú zdroje z OSN. Pravdepodobnosť, že ju prijme, je však, ako uvádzajú, skôr nízka. Oficiálni predstavitelia svetovej organizácie správu o Gutteresovej ponuke pre Merkelovú nekomentovali. Spomínaná poradná rada zohráva dôležité miesto v Guterresových víziách na reformu OSN, ktorá by mala prispieť k posilneniu spolupráce medzinárodného spoločenstva.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články