Pondelok, 5. jún 2023. Meniny má Laura, zajtra Norbert.

KORONAVÍRUS Počet prípadov nákazy vo svete prekročil hranicu 300 miliónov

Ilustračné fotoGaléria fotiek (1)
Ilustračné foto
Zdroj: Gettty Images

PARÍŽ - Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom po celom svete prekročil v piatok hranicu 300 miliónov. Ukázal to výpočet tlačovej agentúry AFP založený na údajoch, ktoré poskytli zdravotnícke úrady jednotlivých štátov.


Odvtedy, čo nákazu prvýkrát zistili koncom roka 2019 v Číne, sa koronavírusom nakazilo celkovo 300.042.439 ľudí. Počet prípadov nákazy od konca minulého roka stúpa v dôsledku rýchlo sa šíriaceho koronavírusového variantu omikron, ktorý prvýkrát identifikovali v Botswane a Juhoafrickej republike.

Rekordné týždenné prírastky hlásilo 34 krajín

Za uplynulý týždeň vo svete celkovo nahlásili viac ako 13,5 milióna prípadov infekcie, v priemere 1.938.395 denne. Ide o masívny nárast o 64 percent oproti predchádzajúcemu sedemdňovému obdobiu. Rekordné týždenné prírastky hlásilo celkovo 34 krajín: 18 z nich v Európe, sedem v Afrike a šesť v Latinskej Amerike a Karibiku. Rekordné čísla zaznamenali aj USA, Kanada a Austrália. Za posledných sedem dní v súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo každý deň v priemere 6172 osôb, o tri percentá menej ako týždeň predtým.

Významná časť menej závažných alebo asymptomatických prípadov covidu však zostáva neodhalená napriek zintenzívnenému skríningu v mnohých krajinách. Okrem toho sa metódy pri testovaní v jednotlivých krajinách líšia, všíma si AFP.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články