Utorok, 25. január 2022. Meniny má Gejza, zajtra Tamara.

KORONAVÍRUS Povinné očkovanie zdravotníkov v Maďarsku nie je protiústavné

Galéria fotiek (2)
Zdroj: SITA/AP Photo/Gerald Herbert

BUDEPEŠŤ - Nariadenie maďarskej vlády o povinnom očkovaní pracovníkov rezortu zdravotníctva proti ochoreniu COVID-19 nie je protiústavné. Vyplýva to z verdiktu, ktorý v piatok zverejnil Ústavný súd Maďarska na svojej webovej stránke.


Vláda premiéra Viktora Orbána tento rok vydala niekoľko nariadení o povinnom očkovaní zdravotníkov proti covidu s tým, že pracovníkom v zdravotníctve, ktorí sa zaočkovať odmietnu, treba zrušiť pracovný pomer a neprislúcha im ani odstupné.

Zdravotníci nariadenia kabinetu napadli stovkami podaní na ústavnom súde. Ten ich iniciatívy odmietol a vyhlásil, že zdravotníkmi napadnuté nariadenie zabezpečuje plynulosť fungovania zdravotníctva, riadnu starostlivosť o pacientov i uplatnenie ústavou zaručeného práva na život a zdravie.

Budúci týždeň sa začne registrácia detí na očkovanie proti covidu

Budúci týždeň v stredu (8. 12.) sa začne v Maďarsku registrácia na očkovanie detí vo veku od piatich do 11 rokov vakcínou proti ochoreniu COVID-19. Informoval o tom v piatok spravodajský server hvg.hu s odvolaním sa na list rozosielaný detským lekárom. Očkovaciu látku určenú pre deti od konzorcia spoločností Pfizer/BioNTech dovezú do Maďarska 14. decembra, o týždeň skôr, než sa plánovalo, píše server.

KORONAVÍRUS Povinné očkovanie zdravotníkov
Galéria fotiek (2)
Zdroj: Gettyimags.com, TASR/Paul Zinken/dpa via AP

Vakcíny budú podávať ambulancie detských a všeobecných lekárov, ale aj očkovacie centrá. Európska agentúra pre lieky (EMA) schválila podávanie proticovidovej vakcíny od Pfizer/BioNTech deťom od piatich do 11 rokov 25. novembra. Zaočkovaných proti covidu je v Maďarsku vyše 6,1 milióna z desiatich miliónov obyvateľov. Tretiu dávku podali už takmer 2,7 milióna ľuďom. Počet obetí koronavírusovej pandémie v Maďarsku dosiahol 35.122. Celkový počet nakazených v rámci pandémie, ktorej štvrtá vlna v týchto dňoch kulminuje, stúpol na 1.134.869.

Viac o téme:
ZDROJ: TASR Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Najčítanejšie články