Utorok, 18. január 2022. Meniny má Bohdana, zajtra Drahomíra, Sára.

Česi sa Babiša možno nezbavia: Šéf ANO má ďalšie možnosti: Post prezidenta? Schwarzenberg má jasno

Andrej BabišGaléria fotiek (2)
Andrej Babiš
Zdroj: SITA/AP Photo/Petr David Josek

PRAHA - V prvých priamych voľbách českého prezidenta v roku 2013 bol Karel Schwarzenberg protikandidátom Miloša Zemana. Teraz sa po rokoch v politike knieža s dolnou komorou parlamentu – Poslaneckou snemovňou – lúči a neplánuje ani, že by sa vrátil na ministerstvo zahraničných vecí. O kandidátoch na budúcu hlavu štátu má však jasno.


"Ja by som to síce asi ešte zvládol, ale teraz je toľko uchádzačov, že už to nechám im," hovorí Schwarzenberg v sobotnom rozhovore pre denník Mladá fronta DNES. O kandidátoch na budúceho prezidenta Českej republiky má však knieža už teraz jasno. "Určite by mali kandidovať politici. Je to politický úrad a na jeho čele by mal byť skúsený politik," konštatoval čestný predseda strany TOP 09.

Karel Schwarzenberg
Galéria fotiek (2)
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Schwarzenberg vyjadril v rozhovore pre MF DNES presvedčenie, že za prezidenta by mal skúsiť kandidovať súčasný predseda vlády Andrej Babiš. A ďalším kandidátom na najvyšší politický post v krajine by podľa kniežaťa mohol byť spoluzakladateľ a niekdajší predseda TOP 09 Miroslav Kalousek, ktorý je podľa Schwarzenberga vnímaný ako jeden z najskúsenejších českých politikov. "Veď dolnú komoru parlamentu opustil po viac než 20 rokoch," vysvetlil knieža v Mladej fronte DNES.

Viac o téme:
ZDROJ: TASR Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Najčítanejšie články