Pondelok, 29. november 2021. Meniny má Vratko, zajtra Ondrej, Andrej.

KORONAVÍRUS Austrálsky premiér avizoval uvoľnenie prísnych cestovných reštrikcií

Austrálsky premiér Scott Morrison
Austrálsky premiér Scott Morrison
Zdroj: SITA/AP Photo/Patrick Semansky, Pool
27.09.2021 10:30

SYDNEY - Austrálsky premiér Scott Morrison očakáva, že jeho krajina ešte tento rok uvoľní prísne karanténne opatrenia pre prichádzajúcich zo zahraničia. Informovala o tom v pondelok agentúra AP.


Austrálska vláda podľa agentúry AP odsúhlasila uvoľnenie protipandemických opatrení týkajúcich sa ľudí prichádzajúcich zo zahraničia, ak bude v krajine úplne zaočkovaných 80 percent obyvateľov starších ako 16 rokov.                  

Podľa Morrisona tieto kroky umožnia Austrálčanom vycestovať do zahraničia a plne zaočkovaným občanom a osobám s trvalým pobytom bezproblémový návrat do vlasti. "Stane sa tak do konca tohto roka, no mohlo by k tomu dôjsť aj oveľa skôr," povedal Morrison pre americkú spravodajskú stanicu CBS News.

Počet nových prípadov stále pribúda

V Novom Južnom Walese - pandémiou najpostihnutejšom austrálskom štáte - zaznamenali v pondelok 787 novoinfikovaných a 12 úmrtí. Podľa premiérky tohto najľudnatejšieho austrálskeho štátu Gladys Berejiklianovej tam bude do konca novembra plne zaočkovaných viac ako 90 percent ľudí z cieľovej skupiny obyvateľov.

Prázdne Melbourne, kde pribúdajú
Zdroj: SITA/AAP Image/Daniel Pockett

V meste Sydney, ktoré je metropolou Nového Južného Walesu, ukončia podľa Berejiklianovej lockdown 11. októbra po tom, ako tam bude plne zaočkovaných 70 percent populácie. Ako uvádza agentúra AP, 1. decembra by tam protipandemické opatrenia mali uvoľniť aj pre nezaočkovaných občanov.

Prísny lockdown vo viacerých mestách

Podľa agentúry AP majú v Novom Južnom Walese najrýchlejšie tempo očkovania po Teritóriu austrálskeho hlavného mesta, ktoré zahŕňa Canberru a jej najbližšie okolie.

Austrália v súčasnosti bojuje s treťou vlnou pandémie vyvolanou nákazlivejším koronavírusovým variantom delta, pre ktorú zaviedli lockdown v najväčších austrálskych mestách Sydney a Melbourne, ako aj v hlavnom meste Canberra. Tieto opatrenia ovplyvnili životy viac ako 25 miliónov ľudí, píše agentúra Reuters.

Prísny lockdown a rozhodnutie uzatvoriť na dva týždne staveniská pre šírenie koronavírusu medzi stavebnými robotníkmi vyvolali niekoľkodňové protesty v druhom najväčšom meste krajiny Melbourne. Protesty tam viedli k zatknutiu niekoľkých desiatok ľudí.


Galéria

Austrálsky premiér Scott Morrison Prázdne Melbourne, kde pribúdajú

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: YouTube/9 News Australia

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články