Pondelok, 29. november 2021. Meniny má Vratko, zajtra Ondrej, Andrej.

KORONAVÍRUS BioNTech požiada o schválenie vakcíny aj pre deti vo veku 5 až 11 rokov

Vakcína proti koronavírusu
Vakcína proti koronavírusu
Zdroj: TASR/AP Photo/Oded Balilty
10.09.2021 17:22

MAINZ - Nemecká farmaceutická firma BioNTech, ktorá spoločne s americkou spoločnosťou Pfizer vyvinula vakcínu proti novému koronavírusu, chce v najbližších týždňoch požiadať úrady o schválenie očkovacej látky i pre deti vo veku 5-11 rokov.


Spoluzakladateľka BioNTechu Özlem Türeciová pre magazín Der Spiegel priblížila, že úradom na celom svete, ale aj "tu v Európe" predložia výsledky štúdie týkajúcej sa očkovania päť- až jedenásťročných detí. Šéf BionTechu Ugur Šahin doplnil, že výsledky štúdie sú už k dispozícii, no je potrebné ich ešte spracovať pre príslušné úrady. "Vyzerá to dobre, všetko ide podľa plánu," povedal Šahin. Dodal, že do konca roka by mali byť dostupné i údaje z klinických testov detí od šiestich mesiacov.

BioNTech už pripravuje produkciu svojej vakcíny pre deti. "Očkovacia látka je tá istá, ale podáva sa v menšej dávke," uviedla Türeciová. "Je to dobrá správa. Povolenie by umožnilo lepšie chrániť i mladšie deti," povedal pre médiá skupiny Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND) minister zdravotníctva Jens Spahn.

V Nemecku zatiaľ nie je pre deti mladšie ako 12 rokov povolená nijaká očkovacia látka proti covidu. V auguste sa Stála komisia pre očkovanie (STIKO) v aktualizovaných odporúčaniach vyslovila za vakcináciu proti koronavírusu v prípade maloletých osôb vo veku 12-17 rokov.

Každý ďalší zaočkovaný pomôže 

Obaja zakladatelia nemeckej firmy sídliacej v meste Mainz sa zasadzujú o to, aby sa počas nadchádzajúcich týždňov podarilo presvedčiť čo najviac nerozhodných ľudí, aby sa dali zaočkovať. "Nám ako spoločnosti zostáva ešte zhruba 60 dní, aby sme sa vyhli tvrdej zime," upozornil Šahin. "Mali by sme spraviť čo je možné, aby sme za tieto dva mesiace zmobilizovali čo najviac ľudí," apeloval. Jeho manželka Türeciová zdôraznila: "Každý ďalší zaočkovaný pomôže. Nemali by sme sa vzdávať."


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články