Nedeľa, 28. november 2021. Meniny má Henrieta, zajtra Vratko.

Obrovské demonštrácie v Kanade: Tisíce ľudí v uliciach vyjadrili podporu moslimským obetiam útoku

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP/Victor R. Caivano
13.06.2021 06:05

LONDÝN - Tisíce ľudí v kanadskom meste Londýn v provincii Ontario vyrazili v piatok do ulíc, aby vyjadrili podporu moslimskej rodine, ktorú minulý víkend úmyselne zrazil a usmrtil vodič.


Polícia prípad označila za tzv. zločin z nenávisti. Štyri obete, vekovo patriacim k trom generáciám rodiny, zabil 20-ročný Nathaniel Veltman na ich prechádzke okolo domu. Piaty člen rodiny, 9-ročný chlapec, útok prežil.

Obyvatelia Londýnu pochodovali približne 7 kilometrov od miesta útoku k neďalekej mešite, kde útočníka zatkla polícia. Niektorí držali transparenty s nápisom "nenávisť tu nemá čo hľadať!" či "láska pred nenávisťou". Podobné protesty sa konali i v ďalších mestách v provincii Ontario.

"Najlepšie na tom bol nielen počet zúčastnených... ale ich rozmanitosť. Ľudia z každej jednej komunity v Londýne prišli podporiť túto vec," povedal 19-ročný vysokoškolák Abdullah Al Jarad. Prípad vyvolal pobúrenie naprieč celou Kanadou a politici z celého spektra zločin odsúdili. Veltman čelí obvineniu z vraždy prvého stupňa. Kanadský premiér Justin Trudeau nazval jeho čin "teroristickým útokom" a prisľúbil pritvrdiť boj proti skupinám krajnej pravice a nenávisti na internete.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články