Piatok, 18. jún 2021. Meniny má Vratislav, zajtra Alfréd.

VIDEO Vesmírna sonda z asteroidu sa začala vracať k Zemi: Neuveríte, ako dlho jej to bude trvať

Asteroid Bennu
Asteroid Bennu
Zdroj: SITA/NASA/Goddard/University of Arizona/CSA/York/MDA via AP
11.05.2021 13:19

WASHINGTON - Kozmická sonda OSIRIS-REx začala v pondelok svoj návrat k Zemi z asteroidu Bennu, z ktorého odobrala vzorky hornín a prachu, oznámil americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).


Ako píše agentúra DPA, sonda strávila vo vesmíre takmer päť rokov a cesta na zem jej bude trvať ďalšieho dva a pol roka. Sonda OSIRIS-REx zapla svoje raketové motory o 20.23 h GMT (22.23 SELČ), informovala NASA. Sonde sa vzorky z asteroidu podarilo odobrať vlani v októbri, pripomína DPA. Svoj náklad, ktorý podľa odhadov váži 200 až 400 gramov, vypustí na Zem v septembri 2023 a potom bude obiehať okolo slnka, čakajúc na ďalšie inštrukcie.

Asteroid Bennu
Zdroj: SITA/Conceptual Image Lab / Goddard Space Flight Center / NASA via AP

"Prvotný kúsok našej slnečnej sústavy smeruje na Zem, kde môže mnoho generácií bádateľov odhaliť jeho tajomstvá," uviedol Thomas Zurbuchen z riaditeľstva NASA pre vedecké misie. Vedci dúfajú, že táto misia v hodnote jednej miliardy dolárov pomôže objasniť pôvod našej slnečnej sústavy. Asteroidy v slnečnej sústave totiž pozostávajú z rovnakého materiálu, z ktorého sa sformovali aj planéty.

Sonda odštartovala z kozmodrómu Cape Canaveral v americkom štáte Florida v roku 2016. Dva roky trvalo, kým dorazila k asteroidu Bennu a ďalšie dva NASA hľadala ideálne miesto na odobratie vzoriek. Tento 500 metrov široký a 4,5 miliardy rokov starý asteroid, ktorý je od Zeme vzdialený vyše 290 miliónov kilometrov, by sa v nasledujúcom storočí mohol dostať nebezpečne blízko Zeme, hoci šance na zrážku sú nepatrné.

Ako píše agentúra AP, NASA má v súvislosti s asteroidmi naplánovaných viacero projektov. Vesmírna sonda "Lucy" vyrazí v októbri smerom k asteroidom neďaleko Jupitera. V novembri je naplánovaný štart sondy "Dart", ktorá sa pokúsi presmerovať asteroid v rámci testu planetárnej ochrany. Potom v roku 2022 vyštartuje sonda "Psyche" smerom k rovnomennému asteroidu.


Galéria

Asteroid Bennu Asteroid Bennu

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: YouTube/ DW News

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články