Pondelok, 10. máj 2021. Meniny má Viktória, zajtra Blažena.

KORONAškandál v Nemecku: VIDEO Poslanci zarobili státisíce eur na obchodovaní s rúškami

Frank-Walter Steinmeier
Frank-Walter Steinmeier
Zdroj: SITA/Bernd von Jutrczenka/Pool via AP
12.03.2021 16:20

BERLÍN - Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier v piatok slovne odsúdil postup niektorých poslancov nemeckého parlamentu, ktorí zaobstarávanie ochranných rúšok proti koronavírusu SARS-CoV-2 využívali na osobné obohacovanie, informovala agentúra DPA.


KORONAškandál v Británii: Z obehu sťahujú státisíce domácich testov, obavy z kontaminácie

Steinmeier reagoval na správy, podľa ktorých dvaja konzervatívni zákonodarcovia zarobili státisíce eur z obchodných aktivít v súvislosti so zaobstarávaním rúšok počas pandémie koronavírusu SARS-CoV-2. Ide o poslancov nemeckej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) a bavorskej Kresťansko-sociálnej únie (CSU), píše DPA.

Obaja poslanci v súvislosti s týmto škandálom zo svojich strán odišli. Prezident Steinmeier vo vystúpení na podujatí organizovanom denníkom Frankfurter Allgemeine Zeitung uviedol, že išlo o viac než len individuálne zlyhanie, a konanie zákonodarcov označil za "jed pre demokraciu".

"Nejde len o dôveru v integritu jednotlivcov - je to o dôvere v integritu štátu a jeho inštitúcií," povedal. "Každý, kto úmyselne zneužíva svoj mandát na osobné obohatenie, poškodzuje nielen ostatných, ktorí svoju prácu vykonávajú čestne, ale poškodzuje aj demokraciu," uviedol. "Ktokoľvek sa chová takto, nemá v Bundestagu čo pohľadávať."


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: YouTube/WELT, tagesschau

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články