Nedeľa, 9. máj 2021. Meniny má Roland, zajtra Viktória.

FOTO Pápež navštívil Irak: V Mósule sa modlil za vojnové obete, stretol sa aj s veriacimi v meste Karakoš

Zdroj: TASR/AP Photo/Andrew Medichini
07.03.2021 10:25

MÓSUL - Za "vojnové obete" sa v nedeľu modlil pápež František pred niekoľko storočí starým kostolom v severoirackom meste Mósul, kde islamistickí fundamentalisti z extrémistickej organizácie Daeš ešte donedávna kynožili jednu z najstarších kresťanských komunít na svete. Protikresťansky zameraní džihádisti boli v Iraku definitívne porazení pred tromi rokmi, približuje agentúra AFP.


Pred rozpadávajúcimi sa múrmi mósulského Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie vyzval 84-ročný najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi kresťanov v Iraku a na Blízkom východe, aby zostali vo svoje vlasti a neodchádzali z nej. "Tragický" exodus kresťanov z vojnou doráňaného Iraku a okolitých oblastí Predného východu "spôsobuje totiž nevyčísliteľné škody nielen jednotlivcom a cirkevným komunitám, do ktorých patria, ale aj všeobecne celej spoločnosti, ktorú opúšťajú", zdôvodnil sa pápež.

FOTO Pápež navštívil Irak:
Zdroj: TASR/AP Photo/Andrew Medichini

Besnenie Daeš donútilo utiecť z provincie Ninive na irackom severe stovky tisíce kresťanov. Počet kresťanov v Iraku sa tak znížil na menej než 400.000. Pred vojenskou intervenciou, ktorej v roku 2003 velili Spojené štáty, bolo pritom v Iraku kresťanov okolo 1,5 milióna. Dav veriacich sa v nedeľu zhromaždil na nádvorí Kostola Nepoškvrneného počatia, ktorého strecha sa zrútila v roku 2017 počas bojov proti Daešu. Je to jeden z najstarších kostolov z celkového počtu najmenej 14 kresťanských chrámov, ktoré boli v guvernoráte Ninive zničené Daešom.

FOTO Pápež navštívil Irak:
Zdroj: TASR/AP Photo/Andrew Medichini

Pápež následne odletel z Mósulu helikoptérou navštíviť malú kresťanskú komunitu v meste Karakoš, kam sa po úteku pred Daešom z roku 2014 vrátilo doposiaľ len málo rodín. Karakoš leží približne 30 kilometrov od Mósulu. František si vypočuje svedectvá obyvateľov Karakošu a pomodlí sa v miestnom kostole, ktorý džihádisti vypálili a v priebehu posledných niekoľkých rokov bol zreštaurovaný. Nedeľný deň zakončí František omšou na štadióne v meste Arbíl, v severoirackej poloautonómnej oblasti Kurdistan. Očakáva sa, že na tieto bohoslužby príde až 10.000 ľudí.

Pápež sa stretol s veriacimi na omši v meste Karakoš

Pápež František sa v nedeľu stretol v irackom Karakoši s kresťanmi v starobylom kostole, ktorý vypálili džihádisti z Daešu, keď v roku 2014 toto mesto dobyli. Keď boli v roku 2016 islamistickí fundamentalisti z Karakoša vypudení, impozantná dlažba a stĺpy kostola sa zreštaurovali a Kostol Nepoškvrneného počatia Panny Márie tak teraz za prítomnosti množstva veriacich mohol privítať aj najvyššieho predstaviteľa katolíckej cirkvi, približuje agentúra AFP.

Na omšu, ktorú pápež celebroval v karakošskom kostole, prišli stovky ľudí. Najvyššieho pontifika privítali spevom starokresťanských hymnov a olivovými ratolesťami. Obyvateľmi Karakoša sú semitskí Asýrčania a hovoria moderným dialektom aramejčiny, čo je jazyk, ktorým hovoril aj Ježiš Kristus, vysvetľuje AFP. "Neprestávajte snívať! Nevzdávajte sa! Nestrácajte nádej!" vyzýval pápež zhromaždených veriacich. "Teraz je čas na obnovu a nový začiatok," nechal sa počuť 84-ročný najvyšší pontifex.

Františkova cesta do Iraku je "púťou mieru", ktorej cieľom je navrátiť pokoj do duší ľuďom hlásiacim sa k čoraz menej početnej kresťanskej komunite, ale aj rozšíriť dialóg s inými náboženstvami. V sobotu sa pápež - hlava katolíckej cirkvi, ku ktorej sa na celom svete hlási 1,3 miliardy ľudí - stretol s najvyšším šiitským duchovným v Iraku, veľkým ajatolláhom Alím Sístáním. Ten sa s Františkom zhodol, že irackí kresťania by mali dostať možnosť žiť v mieri a pokoji.

"My veriaci nemôžeme byť ticho, keď terorizmus zneužíva na svoje ciele náboženstvo," povedal pápež ešte v ten istý deň ráno, po stretnutí s veľkým ajatolláhom. Jeho slová zazneli na medzináboženských bohoslužbách v tieni zikkuratu v ruinách starovekého mesta Ur, rodiska patriarchu Abraháma, praotca všetkých troch významných monoteistických náboženstiev - judaizmu, kresťanstva i islamu.


Galéria


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články