Štvrtok, 6. máj 2021. Meniny má Hermína, zajtra Monika.

KORONAVÍRUS Experti WHO začali vyšetrovanie pôvodu pandémie: Čína varovala USA pred politickým zasahovaním

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: TASR/AP Photo/Anja Niedringhaus, File
28.01.2021 11:11

PEKING - Skupina odborníkov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) ukončila vo štvrtok dvojtýždňovú karanténu v čínskom meste Wu-chan a začala oneskorené, na celom svete pozorne sledované vyšetrovanie pôvodu koronavírusu. Informuje o tom tlačová agentúra AFP.


Členovia medzinárodnej skupiny expertov, všetci s rúškom na tvári, nastúpili do autobusu, ktorý ich odviezol od hotela, kde trávili povinnú karanténu. Uviedli to reportéri AFP nachádzajúci sa priamo na mieste. Odborníci majú "prísť na koreň" tomu, ako sa koronavírus objavil a rozšíril po celom svete.

Viac informácií nájdete aj na Facebooku

Koronavírus prvýkrát zaznamenali koncom roka 2019 práve v stredočínskom Wu-chane, následne sa rozšíril do celého sveta, pričom za vyše rok sa ním nakazilo viac ako 100 miliónov ľudí a vyžiadal si aj viac ako dva milióny úmrtí. 

Vedci sa zhodujú v tom, že nový koronavírus má živočíšny pôvod, pričom osobitnú pozornosť venujú wuchanskému trhu s morskými plodmi, na ktorom sa predávali živé zvieratá. Čína sa bráni, že Wu-chan bol síce miestom, kde zaznamenali prvé ohnisko nákazy, vírus však odtiaľ nemusí nevyhnutne aj pochádzať. Čínska vláda i štátne médiá sa dokonca pokúšali šíriť konšpiračné teórie o údajnom prepojení koronavírusu s laboratóriom v americkom štáte Maryland.

Čína varovala USA pred politickým zasahovaním do vyšetrovania tímu WHO

Odborníci zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) musia mať možnosť pracovať "bez politického zasahovania", vyhlásil Peking vo štvrtok. Ostro tak reagoval na vyhlásenie Bieleho domu krátko predtým, ako sa v čínskom meste Wu-chan začala celým svetom pozorne sledovaná misia, ktorá má zistiť pôvod koronavírusu.

Čína dúfa, že Spojené štáty dokážu "rešpektovať fakty a vedu, ako aj tvrdú prácu medzinárodného tímu expertov WHO", povedal novinárom hovorca ministerstva zahraničných vecí Čao Li-ťien, ktorého citovala tlačová agentúra AFP.

Avšak vzhľadom na to, že misiu odborníkov poznačili odklady a zahmlievanie zo strany čínskych hostiteľov, nie je jasné, čo Čína expertom dovolí vo Wu-chane vidieť - alebo aké užitočné dôkazy nájdu rok po vypuknutí nákazy koronavírusu v krajine, kde úrady prísne kontrolujú opisy toho, ako sa pandémia začala.

Skupina expertov z WHO ukončila vo štvrtok povinnú karanténu v hoteli v stredočínskom Wu-chane a začala ostro sledované vyšetrovanie pôvodu pandémie koronavírusu. Washington krátko predtým vyzval na "rozsiahle a jasné" vyšetrovanie. Tím medzinárodných odborníkov musel podstúpiť 14-dňovú karanténu hneď po príchode do Wu-chanu 14. januára, kde sa koncom roka 2019 objavili prvé známe prípady nákazy koronavírusom.

Experti s rúškami na tvárach nastúpili do autobusu pred hotelom a cez okná pozerali na množstvo čakajúcich novinárov. Potom ich autobus rýchlo odviezol do iného hotela - hoci nebolo bezprostredne jasné, kedy a kde sa ich vyšetrovanie začne. "Som hrdý, že som zvládol našich 14 dní... nikto sa z toho nezbláznil a boli sme veľmi pracovití," napísal v tvíte člen skupiny Peter Daszak, predseda EcoHealth Alliance, celosvetovej mimovládnej organizácie zameranej na prevenciu pred nákazlivými chorobami.

Časť vedcov sa domnieva, že koronavírus pochádza z netopierov a najprv sa šíril na trhovisku so živými zvieratami vo Wu-chane, kde sa ako potraviny predávajú aj divé zvieratá. WHO trvá na tom, že návšteva jej skupiny expertov sa bude držať vedy, keď bude zisťovať, ako sa koronavírus preniesol zo zvierat na ľudí. Tento koronavírus usmrtil už vyše dva milióny ľudí po celom svete.

Misia má však aj politický podtón. Znakom toho bolo, že krátko pred ukončením karantény expertov sa do situácie vložila nová americká administratíva prezidenta Joea Bidena. Hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová v stredu novinárom povedala, že je nevyhnutné "prísť na koreň" tomu, ako sa vírus objavil a rozšíril po celom svete. Zdôraznila tiež "veľké znepokojenie" nad "dezinformáciami" prichádzajúcimi z "niektorých zdrojov v Číne".


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články