Utorok, 20. apríl 2021. Meniny má Marcel, zajtra Ervín.

KORONAVÍRUS Vedci upozorňujú na iné príznaky britskej mutácie: TOTO sú hlavné rozdiely!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
28.01.2021 08:10

LONDÝN - Príznaky u ľudí nakazených covidom-19 sa podľa britského prieskumu líšia podľa toho, či pacientov zasiahla britská mutácia alebo pôvodný covid. Tí s britskou mutáciou majú častejšie kašeľ, bolí ich v krku a sú unavení. Strata chuti a čuchu je u nich naopak menej častá.


KORONAVÍRUS Ďalšie varovanie z Nemecka: Na obzore je temný mrak vážneho nebezpečenstva

"Strata chuti a strata čuchu boli výrazne menej časté u ľudí pozitívnych s (britským) variantom," uvádza Britský štatistický úrad (ONS). "Iné príznaky boli bežnejšie u (britského) variantu, najčastejší bol kašeľ, bolesť hrdla, únava, myalgia (bolesť svalov) a horúčka," uvádza ONS. Dýchavičnosť, bolesť hlavy a ťažkosti so zažívaním sú rovnako časté u oboch variantov.

Prieskum bral do úvahy pacientov pozitívne testovaných na covid-19 v Británii v období od 15. novembra 2020 do 16. januára 2021. Štúdia infekcií ONS patrí podľa Reuters k hlavným nástrojom pre odhad komunitného šírenia koronavírusu.

Ilustračné foto
KORONAVÍRUS Vedci upozorňujú na
Zdroj: Getty Images

Takzvaná britská mutácia, ktorá sa prvýkrát objavila na juhovýchode Anglicka v decembri minulého roka, je výrazne nákazlivejšia. Podľa britskej vlády je naviac tiež možno o 30 percent smrteľnejšia než pôvodný kmeň, vedci ale toto tvrdenie zatiaľ skôr odmietajú a odvolávajú sa na nedostatočný rozsah skúmaných dát. Panujú obavy, že existujúce vakcíny, alebo tie, ktoré sú ešte len vo fáze vývoja, by mohli byť proti mutácii menej účinné.


Galéria

Ilustračné foto Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/sz ZDROJ: ČTK

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články