Nedeľa, 11. apríl 2021. Meniny má Július, zajtra Estera.

KORONAVÍRUS Francúzski experti odporúčajú nerozprávať v prostriedkoch verejnej dopravy

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
23.01.2021 17:47

PARÍŽ - Cestujúci v prostriedkoch verejnej dopravy by sa nemali rozprávať ani telefonovať, aby obmedzili riziko šírenia koronavírusu. Odporúčajú to experti z francúzskej Národnej akadémie medicíny, informovala v sobotu agentúra Reuters.


"Povinné nosenie rúšok vo verejnej doprave, kde nie je možné dodržiavať fyzický odstup, by malo byť doplnené aj jednoduchým preventívnym opatrením: nerozprávajte sa s inými ľuďmi ani netelefonujte," uvádza sa v piatkovom odporúčaní akadémie. Toto pravidlo by sa podľa nej malo dodržiavať nielen v autobusoch, vo vlakoch či metre, ale aj všade tam, kde nie je možné zostať v bezpečnej vzdialenosti od iných ľudí.

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

Akadémia však zároveň kritizovala nedávne odporúčanie francúzskej vlády, aby na verejnosti ľudia nosili len chirurgické rúška namiesto látkových. Podľa expertov z akadémie nie je takéto odporúčanie podložené nijakými vedeckými dôkazmi a mohlo by verejnosť len zneistiť. Zdôrazňujú, že látkové, aj podomácky vyrobené rúška poskytujú účinnú ochranu pred šírením koronavírusu, pokiaľ ich ľudia nosia správne a nedávajú si ich dolu.

K šíreniu infekcie podľa nich dochádza najmä v situáciách, keď si ľudia rúška zosadia. Počet prípadov nákazy vo Francúzsku v priebehu januára postupné rástol, pričom denne pribúdalo vyše 20.000 prípadov. Niektorí odborníci preto navrhujú zavedenie v poradí už tretieho lockdownu. Vo Francúzsku už celkovo zaznamenali vyše tri milióny nakazených a viac ako 72.000 súvisiacich úmrtí.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články