°C

Pondelok, 8. marec 2021. Meniny má Alan, Alana, zajtra Františka.

Hanba bývalého rumunského europoslanca: Po odsúdení za úplatkárstvo ušiel z krajiny

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
14.01.2021 08:23

BUKUREŠŤ - Bývalý člen Európskeho parlamentu z Rumunska Marian Zlotea opustil v stredu krajinu po tom, čo ho odsúdili za korupciu. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.


Zlotea na Facebooku napísal, že je nevinný a v jeho súdnom procese, ktorý bol politicky motivovaný, došlo k pochybeniam. Dodal, že verdikt napadne na Európskom súde pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu a plánuje v zahraničí požiadať o politický azyl.

Zloteu v stredu už skôr odsúdili v neprítomnosti a dostal trest 8,5 roka väzenia. Odvolací súd ho uznal za vinného z viacerých trestných činov vrátane prijímania úplatkov a založenia zločineckej organizácie. Predchádzajúci súd mu udelil dvojročný podmienečný trest.

Ako predseda Úradu veterinárnej ochrany a potravinovej bezpečnosti v rokoch 2009 a 2010 Zlotea od svojich zamestnancov vyžadoval, aby darovali peniaze jeho strane, ak si chcú udržať pracovné miesto. Zákonodarcom európskeho parlamentu bol v rokoch 2007-09 a zastupoval tam Liberálnodemokratickú stranu (PDL), ktorá sa odvtedy rozpustila.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články