Piatok, 7. máj 2021. Meniny má Monika, zajtra Ingrida.

Bojujúce strany v Jemene sa dohodli na výmene: Tá zahŕňa vyše tisíc zajatcov

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP Photo/Hani Mohammed, File
27.09.2020 15:05

GLION - Obe strany jemenského konfliktu súhlasili v nedeľu počas spoločných rozhovorov vo švajčiarskom mestečku Glion so vzájomnou výmenou zahŕňajúcou vyše tisícku zajatcov. Ide o súčasť snahy obnoviť budovanie dôvery a oživiť pozastavený mierový proces medzi bojujúcimi stranami. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters.


Výmena sa týka 1081 zajatcov. Vláda medzinárodne uznávaného jemenského prezidenta Abda Rabbuha Mansúra Hádího sa zaviazala prepustiť 681 povstalcov. Šiitskí povstalci podporovaní Iránom naopak prepustia 400 príslušníkov vládnych síl a ich spojencov - medzi ktorými je 15 Saudov a štyria Sudánci. Osobitný vyslanec OSN pre Jemen Martin Griffiths na mieste pogratuloval obom bojujúcim stranám za ich záväzok naplniť mierovú dohodu z roku 2018 dosiahnutú v Štokholme. V nej prisľúbili vzájomnú výmenu zhruba 15.000 zajatcov.

Obe strany si odvtedy vymieňali zajatcov len sporadicky. V prípade, že k výmene zajatcov na základe rozhovorov z Glionu skutočne dôjde, tak pôjde o najvýznamnejšiu dohodu tohto druhu za posledné roky. Podľa agentúry AFP sa rozhovory začali 18. septembra a ich pôvodným cieľom bolo dohodnúť prepustenie 1.420 väzňov vrátane brata jemenského prezidenta Abda Hádího. Podrobnosti dohody z Glionu, na základe ktorých dôjde k výmenám väzňov, však Griffiths neposkytol.

Jemen sužuje vojna, v ktorej proti sebe bojujú vládne jednotky medzinárodne uznávaného prezidenta Abda Rabbuha Mansúra Hádího a šiitskí povstalci - húsíovia. Na strane prezidentových verných síl od roku 2015 bojuje koalícia na čele so sunnitskou Saudskou Arábiou a Spojenými arabskými emirátmi, s podporou USA a Británie.

Jemenská vojna je považovaná za zástupný konflikt medzi sunnitskou Saudskou Arábiou a jej regionálnym rivalom, šiitským Iránom. Jemen sa počas nej dostal na pokraj hladomoru a zdravotnícke zariadenia v krajine sú zdevastované, takže nedokážu účinne čeliť pandémii koronavírusu. Konflikt v Jemene si už vyžiadal tisíce ľudských životov. Podľa údajov OSN spred dvoch rokov v ňom zahynulo najmenej 10.000 ľudí, iné zdroje však odhadujú, že o život mohlo prísť až 50.000 Jemenčanov.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články