°C

Sobota, 31. október 2020. Meniny má Aurélia, zajtra Denisa.

Člen vlády USA na prelomovej návšteve na Taiwane, stretol sa s prezidentkou

Americký minister zdravotníctva Alex Azar na letisko v Taiwane
Americký minister zdravotníctva Alex Azar na letisko v Taiwane
Zdroj: SITA/AP Photo/Chiang Ying-ying
10.08.2020 07:15

TCHAJ-PEJ - Americký minister zdravotníctva Alex Azar, ktorý v nedeľu pricestoval na návštevu Taiwanu, sa v pondelok stretol tamojšou prezidentkou Cchaj Jing-wen. Informovala o tom agentúra AFP.


Azar je prvým ministrom zdravotníctva USA na návšteve Taiwanu a súčasne aj prvým členom americkej administratívy, ktorý do tohto štátu zavítal po šesťročnej prestávke, ako aj najvyššie postaveným úradníkom vlády USA na návšteve Taiwanu od roku 1979. Azarova návšteva vyvolala hnev Číny vyhrážajúcej sa teraz bližšie nešpecifikovanými odvetnými opatreniami.

Americký minister zdravotníctva Alex
Zdroj: SITA/Pool Photo via AP Photo

Cieľom Azarovej návštevy je podpora spoločných demokratických hodnôt, ako aj zintenzívnenie spolupráce v oblasti hospodárstva i verejného zdravia, keďže "Spojené štáty a ďalšie krajiny pracujú na posilnení a diverzifikácii našich zdrojov dôležitých liekov". V pondelok by mal Azar podpísať memorandum o spolupráci v oblasti zdravotníctva s predstaviteľmi taiwanskej vlády. Navštívi aj miestne centrum pre kontrolu chorôb.

Americký minister zdravotníctva Alex
Zdroj: SITA/Pool Photo via AP Photo

Azar by sa počas svojej návštevy Taiwanu stretne nielen so svojím rezortným kolegom Čchen Š'-čchungom, ale aj s ministrom zahraničných vecí Josephom Wuom. Rezort zdravotníctva USA vo svojom vyhlásení k Azarovej návšteve pripomenul, že prezident USA Donald Trump podpísal v roku 2018 zákon o cestovaní na Taiwan, ktorý v USA legalizuje oficiálne návštevy diplomatov a vysoko postavených predstaviteľov Taiwanu. Peking tento zákon označil za porušenie politiky jednej Číny.

Americký minister zdravotníctva Alex
Zdroj: SITA/AP Photo/Chiang Ying-ying

Azarova návšteva je teda súčasťou americkej politiky vysielania vysokopostavených amerických úradníkov na Taiwan, aby potvrdili spoločné záujmy a prihlásili sa k spoločne vyznávaným hodnotám demokracie, uvádza sa vo vyhlásení Azarom vedeného rezortu. Spojené štáty v roku 1979 zmenili vzťahy s Taiwanom na neoficiálne, ale zostávajú popredným dodávateľom zbraní na ostrov.


Galéria

Americký minister zdravotníctva Alex Americký minister zdravotníctva Alex Americký minister zdravotníctva Alex Americký minister zdravotníctva Alex

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články