AKTUÁLNE Vo Francúzsku sa zrútil most: FOTO Tragédia si vyžiadala dve obete | Topky.sk

°C

Nedeľa, 19. január 2020. Meniny má Drahomíra, Sára, zajtra Dalibor, Sebastián.

AKTUÁLNE Vo Francúzsku sa zrútil most: FOTO Tragédia si vyžiadala dve obete

Zdroj: Twitter/Laffere
18.11.2019 12:35

TOULOUSE - Počet obetí nešťastia na juhozápade Francúzska, kde sa zrútil do rieky visutý most, stúpol v pondelok večer na dve. Okrem pätnásťročného dievčaťa, ktorého úmrtie úrady oznámili už krátko po nešťastí, zahynul aj šofér nákladného auta, ktoré tiež spadlo do rieky. Toho najprv uvádzali ako nezvestného.


Nešťastie sa stalo medzi ôsmou a pol deviatou ráno severne od francúzskeho mesta Toulouse, pričom spolu s mostom sa zrútilo do rieky aj viacero vozidiel. Päť ľudí utrpelo zranenia, dvaja z nich sú v ohrození života.

Most dlhý približne 150 metrov a široký päť metrov spájal obce Mirepoix-sur-Tarn a Bessieres nachádzajúce sa v departemente Haute-Garonne na juhu krajiny pri hraniciach so Španielskom. Pri udalosti zasahovalo okolo 60 príslušníkov záchranných zložiek.

Možnou príčinou zrútenia mosta mohlo byť podľa úradov jeho preťaženie. Most naposledy sanovali v roku 2003 a podľa starostu Mirepoix-sur-Tarn Erica Ogeta bol v dobrom stave. Starosta naznačil, že príčinou jeho zrútenia mohla byť nadmerná hmotnosť nákladného auta, ktoré mohlo prekročiť povolený limit.

„V pondelok ráno okolo ôsmej som bol v kúpeľni a zrazu som počul som obrovský rachot. Zľakol som sa, ja i moja žena sme si hneď pomysleli, že došlo k nehode, tak sme vybehli von na cestu, ale nevideli sme nič mimoriadne," hovorí Philippe Duguet, obyvateľ mestečka, ktorý býva asi 300 metrov od mosta. "Až keď som prišiel k mostu, videl som, že sa všetko zrútilo. Nemôžem tomu uveriť. Každú nedeľu ráno behávam po tomto moste.“

Podľa France Info most nebol v zozname stavieb, ktorých technický stav si vyžaduje osobitnú pozornosť. Tento most dlhý 150 metrov a široký 5 metrov postavili v roku 1935, v roku 2003 ho na pokyn rezortnej rady Haute-Garonne zrenovovali. Posledná kontrola sa podľa radnice uskutočnila v roku 2017. Maximálna povolená tonáž na moste bola 19 ton. V Haute-Garonne existujú tri visuté mosty: Villemur-sur-Tarn, Mirepoix-sur-Tarn a Bessières. Most Villemur, ktorý bol uzavretý na šesť mesiacov pre rekonštrukčné práce, by mal byť otvorený budúci týždeň.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR, SITA
FOTO: Twitter/A.F.

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články