MIMORIADNE Turecko a USA sa dohodli na prímerí v Sýrii: Toto sú podmienky! | Topky.sk

°C

Piatok, 15. november 2019. Meniny má Leopold, zajtra Agnesa.

MIMORIADNE Turecko a USA sa dohodli na prímerí v Sýrii: Toto sú podmienky!

Turecko na základe dohody preruší svoju vojenskú operáciu na severe Sýrie.
Turecko na základe dohody preruší svoju vojenskú operáciu na severe Sýrie.
Zdroj: TASR/Presidential Press Service via AP, Pool
17.10.2019 20:30

ANKARA - Spojené štáty a Turecko sa dohodli na prímerí v Sýrii. Americký viceprezident Mike Pence to vo štvrtok vyhlásil po stretnutí s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom v Ankare. Informovala o tom agentúra DPA.


Turecko na základe dohody preruší svoju vojenskú operáciu na severe Sýrie, aby umožnilo kurdským silám stiahnuť sa v priebehu 120 hodín (päť dní) z oblasti tzv. bezpečnostnej zóny. Ak sa tak stane, operácia bude ukončená, uviedol Pence. Americký viceprezident dodal, že USA v súvislosti s prímerím neuvalia na Turecko ďalšie sankcie, pričom v prípade trvalého prímeria budú odvolané aj už platné sankčné opatrenia voči Ankare.

Turecko na základe dohody
Zdroj: TASR/AP Photo/Burhan Ozbilici

Počas svojej prvej oficiálnej návštevy Turecka dostal Pence od amerického prezidenta Donalda Trumpa za úlohu sprostredkovať prímerie medzi Ankarou a Kurdmi na severovýchode Sýrie. Trump predtým tureckú vládu varoval pred zdrvujúcimi sankciami v prípade, že rokovanie nebude úspešné.

Turecko na základe dohody
Zdroj: TASR/Turkish Defense Ministry via AP, Pool

Erdogan doteraz odmietal akékoľvek pokusy o sprostredkovanie mieru so sýrskymi Kurdmi, pričom opakovane vyhlásil, že sankcií sa neobáva. Turecko spustilo 9. októbra v Sýrii ofenzívu proti Kurdom - s deklarovaným cieľom vyčistiť oblasť pri turecko-sýrskej hranici od "teroristov" a vytvoriť "bezpečnú zónu" pre návrat sýrskych utečencov.

Turecko na základe dohody
Zdroj: TASR/Turkish Foreign Ministry via AP, Pool

Ankara k ofenzíve pristúpila po tom, ako Kurdi minulý týždeň náhle prišli o podporu Washingtonu po tom, ako prezident Spojených štátov Donald Trump stiahol zo severu Sýrie takmer všetky americké sily. Následne Kurdi podpísali Ruskom sprostredkovanú dohodu so sýrskym prezidentom Asadom.

Sýrski Kurdi súhlasia s prímerím, vstúpilo do platnosti

Kurdmi vedené Sýrske demokratické sily (SDF) vo štvrtok večer uviedli, že sú ochotní dodržiavať prímerie, ktoré po deviatich dňoch bojov v oblasti severnej hranice Sýrie s Tureckom oznámili Washington a Ankara. "Sme pripravení dodržiavať prímerie" týkajúce sa oblasti od mesta Ras al-Ajn po mesto Tal Abjad, povedal veliteľ SDF Mazlúm Abdi pre kurdskú televíznu stanicu.

Prímerie v severovýchodnej Sýrii, na ktorom sa dohodli Spojené štáty a Turecko, vstúpilo vo štvrtok večer do platnosti. Oznámili to Kurdmi vedené Sýrske demokratické sily (SDF), ktoré citovala agentúra DPA. Prímerie vstúpilo do platnosti o 22.00 h miestneho času (21.00 h SELČ), uvádza sa vo vyhlásení SDF, ktoré ubezpečili, že dohodnutý pokoj zbraní budú dodržiavať. Zároveň vyjadrili nádej, že paľbu po deviatich dňoch bojov zastaví aj Turecko.

Lídri EÚ napriek prímeriu v Sýrii trvajú na ukončení tureckej ofenzívy

Lídri krajín EÚ na summite v Bruseli vzali do úvahy dohodu o uzavretí prímeria v severovýchodnej Sýrii, napriek tomu však zopakovali výzvu na ukončenie tureckej ofenzívy voči tamojším Kurdom. Informovala o tom agentúra AFP.

"Európska rada opäť vyzýva Turecko, aby ukončilo svoju vojenskú operáciu, stiahlo svoje sily a rešpektovalo medzinárodné humanitárne právo," uvádza sa v spoločnom vyhlásení lídrov 28 členských štátov EÚ. Účastníci bruselského summitu zdôraznili, že turecká ofenzíva spôsobuje "neakceptovateľné ľudské utrpenie" a marí boj proti džihádistom z organizácie Islamský štát (IS).


Galéria

Turecko na základe dohody Turecko na základe dohody Turecko na základe dohody Turecko na základe dohody

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články