°C

Pondelok, 3. august 2020. Meniny má Jerguš, zajtra Dominik, Dominika.

FOTO Napätie okolo hongkonských protestov vzrastá aj v Austrálii: Pochodovali na podporu Číny

Protesty v Hongkongu pokračujú
Protesty v Hongkongu pokračujú
Zdroj: SITA/AP Photo/Vincent Thian
17.08.2019 10:56

SYDNEY - Stovky pročínskych demonštrantov pochodovali v sobotu ulicami Sydney v reakcii na narastajúci počet zhromaždení na podporu prodemokratických protestov v Hongkongu. Napätie medzi oboma skupinami sa čoraz viac prejavuje aj v Austrálii, píše agentúra AFP.


Demonštranti pri pochode Sydney kričali heslá ako "Jedna Čína", mávali čínskymi vlajkami a držali transparenty s nápismi "Zastavte výtržnosti a ukončite násilie v Hongkongu". Polícia musela eskortovať jediného stúpenca prodemokratických protestov v Hongkongu po tom, ako ho napadla skupina rozhnevaných demonštrantov.

Na austrálskych univerzitách sa v posledných dňoch konali viaceré menšie zhromaždenia na podporu študentov v Hongkongu. Rozhnevalo to niektorých študentov z pevninskej Číny, čo viedlo k búrlivým konfrontáciám a potýčkam.

Protesty v Hongkongu pokračujú
Zdroj: SITA/AP Photo/Vincent Thian

Po zrážke na jednej z univerzít ocenil čínsky konzulát v Brisbane "spontánne vlastenectvo" propekinských študentov. Canberra to okamžite ostro kritizovala a varovala diplomatov, aby nepodrývali základné práva a "nepovzbudzovali výtržnícke alebo potenciálne násilné správanie".

Protesty v Hongkongu pokračujú
Zdroj: SITA/AP Photo/Vincent Thian

V piatok sa protesty presunuli z univerzitných areálov do ulíc, čo značne zvýšilo počet účastníkov, keď na podporu hongkonského hnutia za demokraciu demonštrovali vo veľkých austrálskych mestách stovky ľudí.

Polícia musela po príchode pročínskych aktivistov ukončiť prudké konfrontácie v Melbourne i v Sydney. V Sydney v nedeľu plánujú ďalšie prohongkonské zhromaždenie.

 


Galéria

Protesty v Hongkongu pokračujú Protesty v Hongkongu pokračujú Protesty v Hongkongu pokračujú

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články