°C

Piatok, 3. júl 2020. Meniny má Miloslav, zajtra Prokop.

Muž obžalovaný z masakru v Christchurchi poprel všetky obvinenia: Súd cez telemost a úškrny

Brenton Tarant
Brenton Tarant
Zdroj: SITA/AP Photo/Mark Mitchell, Pool, File
14.06.2019 07:03

CHRISTCHURCH - Brenton Tarrant, ktorý je obvinený z toho, že pri marcových útokov na dve mešity v novozélandskom meste Christchurch zabil 51 ľudí, v piatok na súde poprel všetky vznesené obvinenia. Informovala o tom agentúra AFP.


Tarrant (28) sa na súde v Christchurchi zúčastnil prostredníctvom telemostu z väznice s najvyšším stupňom stráženia v novozélandskom Aucklande, kde je v súčasnosti vo väzbe. Tarrant len ticho sedel, párkrát sa uškrnul, a nechal za seba hovoriť svojho právneho zástupcu Shanea Taita. Ten povedal, že jeho klient prehlasuje, že je nevinný, a to v prípade všetkých 92 vznesených obvinení. 

Na pojednávaní v Christchurchi ho zo siene pre verejnosť sledovalo aj približne 80 preživších i pozostalých po obetiach marcových útokov. Voči samozvanému belošskému rasistovi Tarrantovi bolo v súvislosti s útokmi z 15. marca v Christchurchi vznesených 51 obvinení z vraždy, 40 obvinení z pokusu o vraždu a jedno obvinenie z terorizmu, píše agentúra AP. 

Muž obžalovaný z masakru
Zdroj: SITA/AP Photo/Stephanie McEwin

Z dvoch posudkov jeho duševného zdravia vyplynulo, že tento muž je schopný absolvovať približne šesťtýždňový proces, ktorého začiatok stanovil sudca Cameron Mander na 4. mája budúceho roka. 

Tarrant údajne začal 15. marca, počas piatkových modlitieb, strieľať na ľudí v preplnenej mešite Al Noor, z ktorej sa následne presunul do ďalšej mešity Linwood na predmestí Christchurch, kde pokračoval v paľbe. Oba útoky naživo vysielal na sociálnych sieťach. Momentálne je vo väzbe v Aucklande a 15. augusta sa zúčastní na ďalšom pojednávaní. 

Muž obžalovaný z masakru
Zdroj: FB


Galéria

Brenton Tarant

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články