Streda, 28. júl 2021. Meniny má Krištof, zajtra Marta.

KĽDR popravuje ľudí na viac ako tristo verejných miestach: Obyvatelia sú často nútení prizerať sa

Kim Čong-un
Kim Čong-un
Zdroj: SITA/AP
11.06.2019 12:00

SOUL - Juhokórejská ľudskoprávna organizácia identifikovala stovky miest v Severnej Kórei, kde tamojší režim podľa svedkov uskutočňuje verejné popravy bez riadnych procesov. Svojvoľné a agresívne uplatňovanie trestu smrti používa autoritársky štát ako prostriedok na zastrašovanie obyvateľstva, uvádza organizácia Transitional Justice Working Group (TJWG) vo svojej správe zverejnenej v utorok.


TJWG so sídlom v Soule sa podľa vlastných údajov opierala o rozhovory so 610 severokórejskými prebehlíkmi, ktorí pomohli lokalizovať 323 miest popráv s pomocou satelitných záberov. Skupina nezverejnila ich presné polohy, uviedla však, že 267 z nich sa nachádza vo dvoch severovýchodných provinciách v blízkosti hraníc s Čínou. Práve z tejto oblasti pochádza aj väčšina prebehlíkov, ktorí sa na štúdii podieľali.

Verejné popravy sa v Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR) vykonávajú väčšinou v blízkosti riek, na poliach a kopcoch, ale tiež na trhoviskách a v areáloch škôl. Obyvatelia a členovia rodín sú často nútení sa popravám prizerať, uvádza sa v správe.

Severokórejský režim zatiaľ na zverejnené informácie nereagoval. Pchjongjang však kritiku zo zahraničia týkajúcu sa stavu ľudských práv tradične rázne odmieta a tvrdí, že je súčasťou nátlakovej kampane vedenej USA, ktorej cieľom je pošpiniť imidž ich vedenia a zničiť tamojší politický systém.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články