°C

Sobota, 8. august 2020. Meniny má Oskár, zajtra Ľubomíra.

Expert OSN podozrivý zo špionáže je prepustený: Po dvoch mesiacoch opustil Tunisko

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: pixabay.com
23.05.2019 09:00

TUNIS - Tunisko prepustilo odborníka OSN Moncefa Kartasa monitorujúceho dodržiavanie sankcií proti susednej Líbyi, ktorého takmer dva mesiace zadržiavali pre podozrenie zo špionáže. Kartas už opustil územie Tuniska. Informovala o tom agentúra AP.


Úrad OSN v metropole Tunis v stredu potvrdil, že Kartasa v utorok pred blížiacim sa vyšetrovaním predbežne prepustili a má sa "pomerne dobre". Expert má tunisko-nemecké občianstvo a Organizácia Spojených národov i Nemecko vyjadrili už skôr znepokojenie nad jeho zatknutím. OSN a Berlín teraz privítali jeho prepustenie.

Nemecký veľvyslanec pri OSN Christoph Heusgen povedal v stredu v sídle OSN novinárom, že Kartas už odišiel z Tuniska, ale nespresnil, kam. Tuniskí predstavitelia orgánov boja proti terorizmu spochybnili Kartasovo používanie špeciálneho telefónu, ktorým sledoval leteckú dopravu, a uviedli, že prípad sa týka jeho osobných aktivít, a nie jeho práce pre OSN. 

Predstavitelia vysvetľovali, že do Tuniska prišiel na svoj tuniský pas, nie na pas OSN, a preto sa naňho nevzťahuje diplomatická imunita. Uväznili ho pri jeho príchode 24. marca. Koordinátor OSN sídliaci v Tunise Diego Zorrilla uviedol pre agentúru AP, že Kartasove aktivity súviseli s jeho úlohami, ktorými ho poverila OSN. Dodal, že Kartas by mal byť chránený diplomatickou imunitou, aj keď má tuniské občianstvo, a že OSN chce, aby jej vrátili Kartasov zadržaný počítač aj telefón. Kartasovi advokáti vyhlásili, že neexistuje nijaký dôkaz o jeho pochybeniach.
 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články