°C

Streda, 2. december 2020. Meniny má Bibiana, zajtra Oldrich.

Severozápad Sýrie sa premenil na vojnovú zónu: Región opúsťajú humanitárne organizácie

Sýrski vojaci
Sýrski vojaci
Zdroj: SITA/Ugur Can/DHA via AP, File
11.05.2019 12:28

DAMASK - Humanitárne organizácie spolupracujúce s OSN dočasne pozastavili svoju činnosť v oblastiach na severozápade Sýrie, ktoré sú vystavené intenzívnemu bombardovaniu a ostreľovaniu zo strany sýrskych vládnych síl. Informovala o tom v sobotu agentúra AFP.


"K 8. máju pozastavilo svoju činnosť v oblastiach postihnutých konfliktom najmenej 16 našich partnerských humanitárnych organizácií," uvádza sa v piatkovom vyhlásení Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA).

Podobne na situáciu na severozápade Sýrie reagoval aj Svetový potravinový program OSN (WFP), ktorý v obave o životy a zdravie svojich pracovníkov prerušil "dodávky (potravín) pre približne 47.000 obyvateľov miest a dedín..., ktoré sa stali terčom ostreľovania". Severozápad Sýrie kontrolujú džihádisti. Spadá sem veľká časť provincie Idlib, ako aj priľahlé časti provincií Hamá a Aleppo.

Samotnú provinciu Idlib však pred rozsiahlou ofenzívu sýrskych vládnych síl chránila dohoda o prímerí, ktorú vlani v septembri dosiahlo Rusko, spojenec Damasku, s Tureckom, ktoré podporuje povstalcov.

Región, v ktorom žijú približne tri milióny ľudí, sa však opäť stal narastajúcim terčom útokov zo strany sýrskeho režimu od januára, keď kontrolu nad ním prevzali militanti z hnutia Hajat Tahrír aš-Šám (HTS), niekdajšej sýrskej odnože extrémistickej organizácie al-Káida.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články