°C

Pondelok, 6. júl 2020. Meniny má Patrícia, Patrik, zajtra Oliver.

Českí senátori pripravili obžalobu na prezidenta Zemana: Obvinili ho z hrubého porušenia ústavy

Miloš Zeman
Miloš Zeman
Zdroj: TASR/Oliver Ondráš
30.04.2019 11:50

PRAHA - Skupina českých senátorov pripravila ústavnú žalobu na prezidenta Miloša Zemana za údajné hrubé porušenie ústavy. S odvolaním sa na senátora Václava Lásku o tom v utorok informoval spravodajský portál Novinky.cz.


Návrh žaloby z dielne senátorského Klubu pre liberálnu demokraciu potrebuje súhlas troch pätín prítomných senátorov. S podaním bude taktiež musieť súhlasiť aj 120 poslancov Poslaneckej snemovne. "Teraz budeme rokovať s kolegami senátormi, zbierať ich postrehy a pripomienky. No a potom pozbierať 27 podpisov pod žalobu a hurá s ňou na plénum Senátu," napísal na Twitteri Láska. Novinky pripomenuli, že Klub pre liberálnu demokraciu má šesť členov.

V návrhu sa prezidentovi Zemanovi vyčíta okrem iného to, že v roku 2013 vymenoval vládu premiéra Jiřího Rusnoka, hoci v Poslaneckej snemovni existovala ustálená väčšina, ktorá mohla kabinet zostaviť a podporiť. Ďalším Zemanovým prehreškom má byť schôdzka s niekoľkými predstaviteľmi ČSSD v Lánoch, ktorá mala obísť Bohuslava Sobotku ako predsedu strany. Päťdesiatstranový materiál by musela schváliť ústavná väčšina oboch parlamentných komôr, čo je najmä vzhľadom na rozloženie síl v Snemovni nepravdepodobné, dodali Novinky.cz.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články