°C

Nedeľa, 27. september 2020. Meniny má Cyprián, zajtra Václav.

V líbyjskom Tripolise to opäť vrie: FOTO Žlté vesty spustili ďalší protest

Žlté vesty protestovali v Líbyjskom Tripolise.
Žlté vesty protestovali v Líbyjskom Tripolise.
Zdroj: Twitter.com/Wyvern
20.04.2019 06:50

TRIPOLIS - Stovky ľudí z "hnutia žltých viest" protestovali v piatok v Tripolise proti ofenzíve poľného maršala Chalífu Haftara na túto líbyjskú metropolu, pričom obviňovali Francúzsko z toho, že ho podporuje.


Ľudia odetí v žltých vestách, aké majú francúzski protivládni demonštranti, boli medzi tisíckami Líbyjčanov, ktorí zaplavili centrálne námestie v Tripolise, aby vyjadrili podporu medzinárodne uznanej vláde národnej jednoty, informovala agentúra AFP.

Žlté vesty protestovali v
Zdroj: Twitter.com/Wyvern

Demonštranti niesli aj portréty francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ako aj lídrov Egypta a Saudskej Arábie, potom ich hodili na zem a šliapali po nich. Podľa AFP Haftarovu samozvanú Líbyjskú národnú armádu (LNA) podporuje aj Rusko, pričom Egypt a Spojené arabské emiráty ju považujú za hradbu proti islamistom.

Francúzske veľvyslanectvo v Líbyi v piatok na Twitteri v arabčine uviedlo, že Paríž je "proti útoku" na Tripolis, a vyzvalo všetky strany, aby dodržiavali prímerie a zapojili sa do mierových rokovaní. Haftar spustil 4. apríla ofenzívu na Tripolis, čo vyvolalo obavy z uvrhnutia severoafrickej krajiny do ešte väčšieho chaosu.

Žlté vesty protestovali v
Zdroj: Twitter.com/Wyvern

V Tripolise sídli líbyjská medzinárodne uznaná vláda národnej jednoty, ktorej autoritu odmieta akceptovať konkurenčná vláda sídliaca v meste Tobruk na východe krajiny. Haftar podporuje práve túto vládu z Tobruku.


Galéria

Žlté vesty protestovali v Žlté vesty protestovali v Žlté vesty protestovali v

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články