V Katare sa bude meniť história: Za Taliban budú o mieri rokovať aj ženy | Topky.sk

°C

Nedeľa, 8. december 2019. Meniny má Marína, zajtra Izabela.

V Katare sa bude meniť história: Za Taliban budú o mieri rokovať aj ženy

Zdroj: Twitter.com/Quintessential Woman
16.04.2019 15:00

KÁBUL - Súčasťou delegácie afganského fundamentalistického hnutia Taliban, ktorá bude koncom týždňa v katarskom meste Dauha rokovať o ukončení vojny v Afganistane, budú prvýkrát v dejinách zastúpené aj ženy. Informovala o tom agentúra Reuters.


Pre Taliban, známy svojimi konzervatívnymi postojmi k právam žien, je zmienený krok posunom smerom k požiadavkám, podľa ktorých sa majú do rozhovorov o riešení konfliktu v Afganistane zapájať i ženy, napísal v tejto súvislosti Reuters. V Dauhe sa 19.-21. apríla zídu zástupcovia Talibanu s delegáciou pozostávajúcou z prominentných Afgancov, opozičných politikov a aktivistov občianskej spoločnosti.

"Medzi členmi delegácie Talibanu budú na stretnutí v Dauhe v Katare ženy," uviedol telefonicky hovorca Talibanu Zabíhulláh Mudžáhid. Totožnosť delegátok nezverejnil, dodal však, že "ženy nemajú nijaké rodinné vzťahy s vysokými predstaviteľmi Talibanu. Sú to bežné Afganky - z krajiny i mimo nej -, ktoré boli súčasťou boja islamského emirátu a podporovali ho". V tweete spresnil, že Afganky sa zúčastnia iba na rokovaniach so zástupcami afganskej občianskej spoločnosti a zástupcami politickej scény. Nebudú na hlavných vyjednávaniach s americkými predstaviteľmi, ktoré vedie americký vyslanec pre afganský mierový proces Zalmay Khalilzad. Ten zatiaľ termín nového kola rokovaní s Talibanom nestanovil.

Plánované stretnutie v Katare sa považuje za významný krok k ukončeniu zdĺhavej vojny v Afganistane a stiahnutiu vojakov USA z krajiny. Zástupcovia afganskej vlády sa zúčastnia na rokovaniach ako súčasť väčšej skupiny prominentných Afgancov. Posledné - šieste - kolo rozhovorov americkej delegácie s poprednými predstaviteľmi hnutia Taliban sa začalo v Dauhe 25. februára a trvalo do 12. marca. Podľa Talibanu sa na stretnutiach zoširoka preberali dve témy: stiahnutie všetkých zahraničných vojakov z Afganistanu a to, aby sa krajina nestala bezpečným útočiskom pre teroristov.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články