Trump uznal zvrchovanosť Izraela nad Golanskými výšinami: Sýria to vníma ako facku | Topky.sk

Štvrtok, 27. jún 2019. Meniny má Ladislav, Ladislava, zajtra Beáta.

Trump uznal zvrchovanosť Izraela nad Golanskými výšinami: Sýria to vníma ako facku

Benjamin Netanjahu a americkí predstavitelia Lindsey Graham a David Friedman
Benjamin Netanjahu a americkí predstavitelia Lindsey Graham a David Friedman
Zdroj: SITA/Ronen Zvulun/Pool FILE via AP
25.03.2019 18:25

WASHINGTON - Americký prezident Donald Trump podpísal v pondelok dekrét o uznaní suverenity Izraela nad Golanskými výšinami. Informovala o tom agentúra AFP.


K zvratu vo viac ako 50 rokov trvajúcej americkej politike vo vzťahu k Golanským výšinám došlo počas návštevy izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v Bielom dome. Ten v súvislosti s uznaním suverenity Izraela nad Golanskými výšinami na Trumpa naliehal niekoľko mesiacov.

Trumpovo rozhodnutie predstavuje pre Netanjahua posilnenie jeho pozície pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami, ktoré sa v Izraeli budú konať 9. apríla, píše AFP.

Golanské výšiny
Zdroj: SITA/AP Photo/Oded Balilty, File

Izrael obsadil Golanské výšiny, západný breh rieky Jordán, východný Jeruzalem a pásmo Gazy v šesťdňovej vojne v roku 1967. Neskôr anektoval aj Golanské výšiny a východný Jeruzalem, čo medzinárodné spoločenstvo nikdy neuznalo.

Trump svoj zámer oficiálne uznať zvrchovanosť Izraela nad Golanskými výšinami avizoval už minulý týždeň na Twitteri, čo sa stretlo s kritikou zo strany Sýrie, Ruska a Iránu.

Reakcie Sýrie a Ruska

Sýria označila dekrét, ktorým americký prezident Donald Trump uznal v piatok suverenitu Izraela nad Golanskými výšinami za otvorený útok na svoju zvrchovanosť. Informovala o tom agentúra AFP.

"Uznanie suverenity Izraela nad sýrskymi Golanskými výšinami prezidentom USA je otvoreným útokom na zvrchovanosť a územnú celistvosť Sýrie," uviedol podľa sýrskej agentúry SANA zdroj z prostredia sýrskeho ministerstva zahraničných vecí. Sýria okrem toho označila Trumpovo rozhodnutie za "facku" medzinárodnému spoločenstvu.

Rusko, ktoré je najväčším spojencom sýrskeho prezidenta Bašára Asada, v súvislosti s Trumpovým rozhodnutím uznať suverenitu Izraela na Golanských výšinách varovalo pred "novou vlnou" napätia na Blízkom východe. 

Reakcia Európskej únie

Európska únia uviedla, že neuzná suverenitu Izraela nad Golanskými výšinami napriek tomu, že USA zmenili svoju politiku v súvislosti s týmto sporným územím. EÚ v stredu vo vyhlásení uviedla, že je "jednomyseľnou pozíciou" všetkých 28 členských krajín nemeniť postoj v súlade s rezolúciami OSN, ktoré označujú Golanské výšiny sa okupované územie a odmietajú zmocnenie sa územia silou.


Galéria

Benjamin Netanjahu a americkí Golanské výšiny

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR, SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články