°C

Pondelok, 13. júl 2020. Meniny má Margita, zajtra Kamil.

Venezuela je stále rozdelená: Guaidó chce zvýšiť tlak na Madura, vyzval na celonárodný pochod

Juan Guaidó
Juan Guaidó
Zdroj: SITA/AP Photo/Fernando Llano
10.03.2019 06:25

CARACAS - Venezuelský opozičný líder Juan Guaidó ohlásil v sobotu celonárodný pochod do Caracasu. Urobil tak na zhromaždení svojich stúpencov, ktorí vyšli do ulíc metropoly, aby zvýšili tlak na prezidenta Nicolása Madura. V hlavnom meste sa medzitým konala aj demonštrácia na podporu Madurovej vlády. Informovali o tom agentúry AFP a AP.


Guaidó tisícom priaznivcov povedal, že sa vydá na cestu po krajine pred tým, ako povedie celonárodný pochod. "Keď skončíme s cestou, organizáciou v každom (venezuelskom) štáte, oznámime dátum, keď všetci spolu prídeme do Caracasu," povedal 35-ročný predseda parlamentu, ktorý sa koncom januára vyhlásil za dočasného prezidenta a získal podporu viac ako 50 krajín sveta.

Venezuelský opozičný líder Juan
Zdroj: SITA/AP Photo/Fernando Llano

"Miraflores, Miraflores!" volali jeho stúpenci v zmienke o prezidentskom paláci. Guaidó tiež pohrozil, že požiada o intervenciu zvonka, "keď príde čas". Poukázal v tejto súvislosti na ústavu, ktorá povoľuje "použitie venezuelskej vojenskej misie v zahraničí alebo cudzincov vnútri krajiny", citovala ho AFP. "Intervencia, intervencia!" reagoval dav.

"Všetky možnosti sú na stole," dodal Guaidó, ktorý hovoril zo zadnej časti pick-upu po tom, ako štátne bezpečnostné zložky zabránili opozícii postaviť pódium na pôvodne zamýšľanom mieste protestu. Zadržali pri tom tri osoby.

Polícia v Caracase bránila
Zdroj: SITA/AP Photo/Fernando Llano

Maduro medzitým vyzval na protesty proti "imperializmu" na pochode svojich stúpencov, ktorý bol venovaný štvrtému výročiu vyhlásenia, v ktorom Spojené štáty označili Venezuelu za "hrozbu" pre svoju bezpečnosť a uvalili na ňu sankcie. "Dnes sme viac ako kedykoľvek predtým antiimperialisti, nikdy sa nevzdáme!" napísal Maduro na sociálnej sieti Twitter.​

Nicolás Maduro
Zdroj: SITA/AP Photo/Ariana Cubillos


Galéria

Juan Guaidó Venezuelský opozičný líder Juan Polícia v Caracase bránila Nicolás Maduro

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články